André Rogaczewski oven på turbulent regnskabsår: "Jeg er meget bevæget og stolt over, hvor godt vi kom igennem 2020"

Interview: Netcompany kommer ud af 2020 med en vækst, der er en anelse under forventningen. Samtidig lægges selskabet en dæmper på forventningen til 2021. Men topchef André Rogaczewski er fuldt ud tilfreds med årets resultater til trods for corona-turbulens.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i Netcompanys årsregnskab for 2020
  • André Rogaczewskis vurdering af resultaterne
  • Udsigterne for 2021
  • Hvorfor det hollandske opkøb ender med at koste på bundlinjen
1.215
6:15 min
2020 bød på en række uforudsigelige hindringer, der skabte bølgegang i Netcompanys forretning.

Selskabet blev nødt til at lægge en dæmper på vækstforventningerne ad flere omgange.

Men når administrerende direktør André Rogaczewski gør boet op for hele året, så er der absolut ingen skår i glæden ved resultaterne.

"Jeg er meget bevæget og stolt over, hvor godt vi kom igennem 2020," fortæller han til Computerworld.

"Det er et regnskab, der står i fleksibilitetens og omstillingsparathedens lys. Både når det kommer til vores kunder og medarbejdere. Jeg er meget tilfreds."

[b]Læs også: Netcompany brager frem: Løfter omsætning med 15 procent og runder 3.000 medarbejdere[/b]

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Kompasbank A/S

    AI & Data Engineer

    Københavnsområdet

    Weilbach A/S

    Head of Operations Support

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)