Emotet er fortid - men hvor længe? Inficerede computere er stadig i fare for botnettet

Europol jubler over sin succesfulde operation, der førte til, at Emotet-botnet er lagt ned. Men her hjemme forholder sikkerhedseksperter sig mere skeptiske. Se hvordan du beskytter dig mod Emotet og tjekker, om dine oplysninger er blevet stjålet.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvorfor eksperterne er skeptiske overfor ideen om, at Emotet skulle være helt væk.
  • Se hvorfor Jens Monrad mener, at Emotet-inficerede enheder stadig kan være skadelige.
  • Tjek om dine oplysninger er blevet stjålet af Emotet nederst i artiklen.
1.258
6:30 min
Europol jubler over en nyligt overstået operation, der med succes har givet internationale myndigheder kontrol over det verdensomspændende botnet Emotet.

Men selv om opbakningen fra sikkerhedsverden er stor, så er eksperter usikre på, hvor langvarig effekten vil være.

"Det virker til, at det har været en signifikant operation, der har involveret forskellige myndigheder. Det har en effekt, men det er svært at sige, hvor langvarig den effekt er," fortæller Jens Monrad, der er chefanalytiker i sikkerhedsvirksomheden FireEye.

Annonce

Vallensbæk Kommune

NIS2-konsulent til Digital sikkerhed

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Selvstændig IT-sagsbehandler til hardware og TV/AT udstyr i Hvidovre eller Karup

Københavnsområdet

LB Forsikring

Product Owner - Produktudvikling

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network