Facebook slår igen mod Apple: Lancerer ny funktion til alle iPhone-brugere

Mark Zuckerberg er klar med et modtræk til Apples øgede privacy fokus. Facebook lancerer nu officielt en ny funktion til sine brugere.

Artikel top billede

Stifter af Facebook sammen med den tidligere amerikanske præsident Donald Trump.

Apple og Facebook er kommet i åben konflikt over privacy tiltag, der kan blokere for Facebooks forretningsmodel.

iPhone-producenten har nemlig introduceret en række nye privacy-tiltag. Det har fået Facebook til at beskylde Apple for at misbruge sin markedsposition.

Mandag har Facebook derfor nu lanceret en funktion, der giver iPhone-brugere mulighed for fortsat at modtage personificerede reklamer på Facebooks platforme.

Det skriver Reuters.

Læs også: Mark Zuckerberg i hårdt angreb på nye privacy-tiltag i iOS 14: ”Apple er nu en af vores største konkurrenter”

Ifølge nyhedsbureauet vil brugerne blive mødt af en fuldskærmsbesked, hvor brugerne får mulighed for at fortsat at få reklamer der er målrettet den enkelte bruger på trods af Apples tiltag.

Det gør Facebook for at "støtte virksomheder, der er afhængige af reklamer når frem til kunderne," lyder det fra selskabet.

”Apple har et hvert tænkeligt incitament til at bruge sin dominerende platforms-position til at gribe ind i hvordan andre apps fungerer, hvilket de regelmæssigt gør til fordel for egne apps,” har Mark Zuckerberg tidligere sagt om Apples privacy-tiltag.

Læs mere her: Krigen mellem Facebook og Apple tager til i styrke: Zuckerberg truer med retssag

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS