Tiltrængt opdatering: Nu virker iPhones ansigtsgenkendelse også med mundbind – men det kræver ekstra udstyr

IPhone-brugere er en software-opdatering fra at kunne låse deres mobil op med ansigtsgenkendelse, selv med mundbind på. Det vil dog kræve noget ekstraudstyr.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Kate Trifo on


Er du træt konstant at skulle pille ved dit mundbind eller manuelt at taste koden, for at låse din Face-ID sikrede iPhone er en tiltrængt opdatering på vej.

Betaversion af iPhonens nyeste iOS-styresystem, version 14.5, rummer nemlig en justering af selskabets Face-ID ansigtsgenkendelse, så den kan genkende brugeren - uden at mundbindet skal af.

I stedet skal du dog bære selskabets smart-ur, Apple Watch.

Dermed synes Apple at kompensere for den øgede usikkerhed ved at blot at scanne det øverste af ansigtet ved i stedet at kræve at ens Watch er oplåst. Apple smarturet oplåses med en pin-kode, men kun hver gang uret tages af eller på.

En byge af notifikationer

I praksis vil Apples nye feature også kræve, at den slås til inde i indstillingerne og der invilger i, at Face-ID ikk vil være lige så sikkert som når hele ansigtet scannes.

Dertil skal du indstille dig på at modtage en byge af notifikationer, for så længe funktionen er slået til, vil du modtage en notifikation på uret, hver gang din smartphone åbnes.

Det kan hurtigt løbe op i dusinvis, hvis ikke hundredvis af notifikationer på én dag. Brugere vil givetvis bare foretrække at ty til pin-koden noterer netmediet The Next Web.

Hvornår betaversion bliver klar til at blive rullet bredt ud, oplyser Apple ikke.

I praksis er punktopdateringer omkring en måned om at blive klarmeldt til en bred lancering.

Læs også: Test: Apple lider vist af idétørke - men slipper alligevel rimelig godt afsted med det nye Watch Series 6

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS