Europa sakker bagud i det globale AI-kapløb: USA og Kina buldrer frem

Både USA og Kina trækker hastigt fra Europa i udviklingen på det vigtige AI-område. Det er der flere afgørende grunde til, konkluderer ny rapport. Se den her.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvorfor AI-kapløbet har stor betydning.
  • Se hvordan styrkeforholdet er mellem USA, Kina og EU.
  • Se hvad der gør forskellen.
492
2:30 min
Der investeres i disse år betydelige summer i udvikling af systemer med kunstig intelligens, der for alvor er ved at finde vej ind i mange organisationer i mange forskellige afskygninger.

De intelligente systemer kan anvendes til blandt andet effektivisering, at skabe dyb indsigt i alle områder af forretningen, innovation, automatisering, it-sikkerhed og mange andre ting, der har direkte konsekvenser for konkurrencedygtigheden.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse