Streaming: Frysende undergang, togkatastrofer og pludselig død

Netflix har taget hul på anden sæson af den dystopiske – og noget syrede – Snowpiecer, og det ser særdeles lovende ud.

Artikel top billede

Der er ikke mangel på dystopiske serier, der forudser globale katastrofer og massedød.

Men det er dog alligevel de færreste fortællinger, hvor flokken af overlevende klarer skærene på et tog af mange kilometers længde, der fræser den bundfrosne jordklode rundt i rasende fart år efter år.

Men sådan er det i Snowpiercer, hvis første sæson havde en vis og ganske fortjent succes i 2020, og som for øvrigt bygger på sci-fi-filmen af samme navn fra 2013.

Er man ikke allerede hoppet ombord – og kan man acceptere den flippede præmis – så er det altså bud på virkelig god vinterunderholdning.

I Snowpiecer hygger overklassen sig i de forreste vogne med masser af plads, wellness, rene duge på bordet, bøffer og frisk sushi fra akvariet.

Derimod må medlemmerne af det usle proletariat kæmpe for både plads og klamme proteinbarer af tvivlsom herkomst i togets dunkle hale, mens middelklassen midt i det hele prøver at holde skruen i vandet.

Spændingerne er til at føle på, men det lykkes dog for det meste chefen Melanie Cavill at holde kaos fra døren med en blanding af løgn, trusler og fascistisk ultravold.

Cavill spilles i øvrigt suverænt og – nåja – iskoldt af Jennifer Connelly, og overfor hende står den hårdtslående antihelt fra togets hale, Andre Layton (Daveed Diggs). De akkompagneres af en lang række andre aktører, der i personlighed spænder fra det rørende sympatiske til det rablende vanvittige.

Sæson to har netop haft premiere, og serien starter, hvor første sæson sluttede. Nemlig med at det viser sig, at der er endnu et tog på skinnerne. Samt at styres af den mystiske og let dæmoniske Mr. Wilford, spillet af alsidige Sean Bean.

I skrivende stund ligger to episoder af anden sæson på Netflix. Undertegnede har ikke set dem endnu, men sæson et sluttede med flere fremragende afsnit – og med en IMDB-score på henholdsvis 8,0 og 8,8 ser de første afsnit i sæson to ud til at holde dampen oppe.

Se traileren for sæson to her.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Cyber Security Festival 2026:

    Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S