Streaming: Frysende undergang, togkatastrofer og pludselig død

Netflix har taget hul på anden sæson af den dystopiske – og noget syrede – Snowpiecer, og det ser særdeles lovende ud.

Artikel top billede

Der er ikke mangel på dystopiske serier, der forudser globale katastrofer og massedød.

Men det er dog alligevel de færreste fortællinger, hvor flokken af overlevende klarer skærene på et tog af mange kilometers længde, der fræser den bundfrosne jordklode rundt i rasende fart år efter år.

Men sådan er det i Snowpiercer, hvis første sæson havde en vis og ganske fortjent succes i 2020, og som for øvrigt bygger på sci-fi-filmen af samme navn fra 2013.

Er man ikke allerede hoppet ombord – og kan man acceptere den flippede præmis – så er det altså bud på virkelig god vinterunderholdning.

I Snowpiecer hygger overklassen sig i de forreste vogne med masser af plads, wellness, rene duge på bordet, bøffer og frisk sushi fra akvariet.

Derimod må medlemmerne af det usle proletariat kæmpe for både plads og klamme proteinbarer af tvivlsom herkomst i togets dunkle hale, mens middelklassen midt i det hele prøver at holde skruen i vandet.

Spændingerne er til at føle på, men det lykkes dog for det meste chefen Melanie Cavill at holde kaos fra døren med en blanding af løgn, trusler og fascistisk ultravold.

Cavill spilles i øvrigt suverænt og – nåja – iskoldt af Jennifer Connelly, og overfor hende står den hårdtslående antihelt fra togets hale, Andre Layton (Daveed Diggs). De akkompagneres af en lang række andre aktører, der i personlighed spænder fra det rørende sympatiske til det rablende vanvittige.

Sæson to har netop haft premiere, og serien starter, hvor første sæson sluttede. Nemlig med at det viser sig, at der er endnu et tog på skinnerne. Samt at styres af den mystiske og let dæmoniske Mr. Wilford, spillet af alsidige Sean Bean.

I skrivende stund ligger to episoder af anden sæson på Netflix. Undertegnede har ikke set dem endnu, men sæson et sluttede med flere fremragende afsnit – og med en IMDB-score på henholdsvis 8,0 og 8,8 ser de første afsnit i sæson to ud til at holde dampen oppe.

Se traileren for sæson to her.

Annonce

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job