DK Hostmaster hæver prisen på .dk-domæner: Vil investere i forskning og sikkerhed

DK Hostmaster, der administrerer danske internetdomæner, varsler nu en prisstigning på alle adresser, der slutter med .dk.

Artikel top billede

(Foto: IDG News Service)

Hvis du sidder inde med et domænenavn, der slutter på .dk, så skal du snart have flere penge om at lommen.

DK Hostmaster, der administrerer danske internetdomæner, har nemlig varslet prisstigning på webadresserne.

Fra 3. maj hæver selskabet prisen for brugsretten på et.dk-domænenavn fra 50 kroner til 60 kroner om året.

Prisen på 50 kroner har ligget fast siden 2018. Indtil da lå prisen på 45 kroner fra 2007 og frem.

Årsagen i de aktuelle prisstigninger skal findes i selskabet ønske om at investere i forskning og sikkerhed men også på grund af stigende omkostninger.

”I flere år har vi undgået prisstigninger, men med generelt stigende omkostninger og et behov for et højere investeringsniveau, blandt andet på sikkerhedsområdet, er det nødvendigt at hæve prisen,” siger Jakob Bring Truelsen, administrerende direktør i DK Hostmaster, i en pressemeddelelse.

”Vi har i de seneste år arbejdet med forskellige tiltag for at skabe et mere sikkert dansk internet, og det arbejde vil vi gerne fortsætte med. Vi kommer blandt andet til at fokusere på, at få flere .dk-domæner signeret med sikkerhedsteknologien DNSSEC,” tilføjer direktøren.

DK Hostmaster er en non-profit virksomhed, der løser to opgaver for det danske samfund, lyder det.

Den ene opgave er, at infrastrukturen (DNS) vedligeholdes på den danske del af internettet. Derudover administrerer selskabet en database (whois) med stamoplysninger på alle, der har registreret et .dk-domænenavn.

DK Hostmaster hjælper politiet under nedlukning

Siden nedlukningen af det danske samfund indtraf grundet coronakrisen, har DK Hostmaster hjulpet politiet ved at dele data om kunderne.

Det sker som led i et samarbejde, der sigter mod at dæmme op for de svindlere, der i stigende omfang forsøger at slå plat på coronakrisen.

Konkret udleverer DK Hostmaster dagligt data om alle nye registreringer af .dk-domænenavne til politiet.

Politiet anvender disse data i arbejdet med at efterforske og fange cyber-kriminelle, der åbner websites med henblik på at svindle og fuppe danskerne.

Læs også: DK Hostmaster udleverer data om domæne-ordrer til dansk politi

DK Hostmaster indgår dog ikke som en del af selve efterforskningen. Det slog organisationen fast tilbage i april 2020.

"Rigspolitiet står for den videre proces. DK Hostmaster er derved ikke med i opklaringsarbejdet eller beslutningsprocessen omkring hvilke domænenavne, der udtages til undersøgelse,” lød det fra organisationen.

Læses lige nu

    Annonce

    Jyske Bank

    IT Category Manager

    Midtjylland

    Statens IT

    Teamleder til Servicedesk Aalborg

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S