Topnyhed:Kæmpe fyringsrunde i Region Hovedstadens it-organisation

Artikel top billede

Russisk ransomware-hacker løfter sløret for sin 'modus operandi': Derfor foretrækker jeg at angribe europæiske virksomheder

Ransomware-hackeren ‘Aleks’ løfter sløret for den måde, som han arbejder på og udsøger mål på. “For cyberkriminelle er Rusland det bedste land,” siger han.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om den russiske hacker 'Aleks' modus operando.
  • Se hvilke værktøjer han typisk anvender til et angreb.
  • Se hvorfor han foretrækker at angribe europæiske organisationer.
843
4:15 min
Det hører til sjældenhederne, at offentligheden får indsigt i arbejdsprocesserne og og de tanker, som de berygtede hackere, der står bag bølgerne af ransomware-angreb, gør sig om mål, værktøjer og modus operandi under angrebene.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Programmør, forfatter, racerkører og investor David Heinemeier Hansson vinder IT-Prisen

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Derfor har NNIT tabt en kvart milliard kroner i 2022: Her er CFO Carsten Ringius' forklaring

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Regeringen vil høvle 17 procent af Datatilsynets budgetter over de kommende tre år: Står til at miste millioner

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Overraskende mange danske it-kandidater går ledige, selv om virksomhederne skriger efter it-arbejdskraft

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Opsplitning af NNIT kommer til at koste 200 millioner kroner: NNIT får fuld fokus på international ekspansion