Det danske ERP-marked er rødglødende: "Hvis flere vil opgradere til nye ERP-løsninger, er der simpelthen ikke nok konsulenter til rådighed"

Der er fart på i det danske ERP-marked, hvor kundernes corona-tømmermænd er afløst af en hæsblæsende jagt på øget digitalisering.

Artikel top billede

(Foto: NorthernStock)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Derfor er der lige nu høj aktivitet i ERP-markedet
  • Tjek Herbert Nathans analyse af temperaturen i ERP-markedet
  • Sådan oplever KPS Consulting, itelligence, Scales og Curit aktiviteten
  • Om ERP-partnerne har leveranceudfordringer
1.368
7 min
"Temperaturen er over 39 grader. ERP-markedet er ikke smittet med corona, men det har en pænt høj temperatur. Hvis endnu flere kunder vil opgradere til nye ERP-løsninger, er der simpelthen ikke nok konsulenter til rådighed."

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network