Podcast: Fra nanotech, skærmkuller og kunstigt liv til onde imperier

I 24 spørgsmål til professoren kommer videnskabsjournalist Lone Frank og en perlerække af danske forskere nærmest ufatteligt vidt omkring.

Artikel top billede

Hvor langt er vi i arbejdet med at skabe kunstigt liv? Er skærme og computerspil i virkeligheden så nedbrydende for børn og unge? Passer det, at neandertalerne var småtbegavede grobrianer, der brugte en masse tid på at slå hinanden ned med køller?

Det er nogle af de mange spørgsmål, podcastserien 24 spørgsmål til professoren efterhånden har behandlet.

Serien produceres i samarbejde mellem Carlsbergfonden og Weekendavisen.

Hver uge har videnskabsjournalist Lone Frank en dansk forsker i studiet til en lille times samtale om vedkommendes fagområde.

Podcasten kommer nærmest ufatteligt vidt omkring og giver et mere dækkende – og retvisende – indtryk af nye forskningsresultater end de ofte meget spidsvinklede fortolkninger, der ender i pressen.

24 spørgsmål til professoren har kørt siden 2016 og er praktisk taget altid et besøg værd, hvis man vil blive klogere i almindelighed eller på et specifikt forskningsfelt i særdeleshed.

I en af de seneste episoder tages der eksempelvis fat i, hvad et imperium er for en størrelse. Alene ordet er som bekendt synonym med en grum og totalitær samfundsform, der undertrykker alt fra udviklingslande til oldtidens gæve gallere og frihedselskende mennesker i galakser langt, langt væk.

Men virkeligheden er mere nuanceret, og måske er imperier ikke kun onde?

Det kan man også høre mere om i 24 spørgsmål til professoren, der er gratis tilgængelig hvor man i forvejen finder sine podcasts.

Læs også mere på seriens hjemmeside, hvor der er mere detaljeret beskrivelse af alle episoder fra starten i juli 2016 og frem til nu.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

KMD A/S

Teknisk Projektleder

Nordjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Er du vores næste iOS hacker?

Københavnsområdet

Købstædernes Forsikring

Vil du være 1st. Level Supporter i Købstædernes Forsikring?

Københavnsområdet

KMD A/S

Løsningsarkitekt i KMD

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S