De Forenede Arabiske Emirater hyrer tidligere NSA-medarbejdere til at spionere mod landets fjender

De Forenede Arabiske Emirater har siden 2014 lokket amerikanske NSA-medarbejdere til landets hovedstad med det formål, at de skal hjælpe med at spionere mod landets fjender.

Artikel top billede

De Forenede Arabiske Emirater (UAE) har hyret tidligere medarbejdere i den amerikanske efterretningstjeneste som hackere, der - blandt flere mål - skulle spionere på nabolandet Qatar, der også er allieret med USA.

Dette berettede New York Times i weekenden.

I 2014 indfandt en tidligere National Security Agency-analytiker, David Evenden, sig i hovedstaden Abu Dhabi i de Forenede Arabiske Emirater.

Sammen med mindst 24 andre NSA-analytikere og -entreprenører, var han blevet lokket til de Forenede Arabiske Emirater under løfter om fire gange højere løn og skattefrie goder for at udføre det samme arbejde, som de var vant til i den amerikanske forsvarsenhed.

David Evenden hjalp således UAE med at spionere på blandt andet ISIS-medlemmer og andre fjender af den arabiske union. Han fik også til opgave at bevise, at UAE's nabo Qatar finansierede den sunni-muslimske organisation Det Muslimske Broderskab.

Og selv om Qatar er allierede med USA, så hjalp Evenden og hans team, CyberPoint, UAE med at hacke state og skaffe oplysninger om særligt den kongelige families færden.

Det var først, da en mail-korresponcence mellem Qatars overhoved og den daværende amerikanske førstedame Michelle Obama tonede op på David Evendens skærm, at han stoppede op i sit spionage-arbejde for UAE, idet han ikke ville spionere mod sit eget hjemland.

Han, og de kolleger fra hans team, der forlod arbejdet og landet sammen med ham, tippede den amerikanske politienhed FBI om det arbejde der var foregået med CyberPoint.

FBI har ikke kommenteret sagen, men ifølge New York Times tyder noget på at sagen efterforskes. Den konkrete spionage mod Michelle Obamas mail-korresponcente er dog aldrig anmeldt.

Læses lige nu

    Annonce

    Djurslands Bank

    IT-supporter til Djurslands Bank

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    BEC Financial Technologies

    Development Manager for Core Banking

    Region Sjælland

    KMD A/S

    Project Manager

    Københavnsområdet

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job