De Forenede Arabiske Emirater hyrer tidligere NSA-medarbejdere til at spionere mod landets fjender

De Forenede Arabiske Emirater har siden 2014 lokket amerikanske NSA-medarbejdere til landets hovedstad med det formål, at de skal hjælpe med at spionere mod landets fjender.

Artikel top billede

De Forenede Arabiske Emirater (UAE) har hyret tidligere medarbejdere i den amerikanske efterretningstjeneste som hackere, der - blandt flere mål - skulle spionere på nabolandet Qatar, der også er allieret med USA.

Dette berettede New York Times i weekenden.

I 2014 indfandt en tidligere National Security Agency-analytiker, David Evenden, sig i hovedstaden Abu Dhabi i de Forenede Arabiske Emirater.

Sammen med mindst 24 andre NSA-analytikere og -entreprenører, var han blevet lokket til de Forenede Arabiske Emirater under løfter om fire gange højere løn og skattefrie goder for at udføre det samme arbejde, som de var vant til i den amerikanske forsvarsenhed.

David Evenden hjalp således UAE med at spionere på blandt andet ISIS-medlemmer og andre fjender af den arabiske union. Han fik også til opgave at bevise, at UAE's nabo Qatar finansierede den sunni-muslimske organisation Det Muslimske Broderskab.

Og selv om Qatar er allierede med USA, så hjalp Evenden og hans team, CyberPoint, UAE med at hacke state og skaffe oplysninger om særligt den kongelige families færden.

Det var først, da en mail-korresponcence mellem Qatars overhoved og den daværende amerikanske førstedame Michelle Obama tonede op på David Evendens skærm, at han stoppede op i sit spionage-arbejde for UAE, idet han ikke ville spionere mod sit eget hjemland.

Han, og de kolleger fra hans team, der forlod arbejdet og landet sammen med ham, tippede den amerikanske politienhed FBI om det arbejde der var foregået med CyberPoint.

FBI har ikke kommenteret sagen, men ifølge New York Times tyder noget på at sagen efterforskes. Den konkrete spionage mod Michelle Obamas mail-korresponcente er dog aldrig anmeldt.

Politiets Efterretningstjeneste

IT-løsningsarkitekt i PET

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Kryptokustode til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

Nordjylland

AL Sydbank

Afdelingschef til IT Servicedesk

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Driftsstærk IT-profil til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job