Her er Danmarks nye tech-strategi: "Vi har brug for folkevalgte, der sætter rammerne for techgiganterne. Og ikke algoritmer"

Den nye Strategi for Danmarks Teknologiske Diplomati 2021-2023 skal sætte tech-giganter på plads og sikre Danmarks position i den globale tech-industri. Det fortalte udenrigsminister Jeppe Kofod og ambassadør Anne Marie Engtoft Larsen på et pressemøde i dag.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se de overordnede målsætninger for Strategien for Danmarks Teknologiske Diplomati 2021-2023.
  • Se hvem Danmarks nye tech-ambasadør Anne Marie Engtoft Larsen er.
586
3 min
Samfundsansvar. Demokrati. Tryghed. Det er mantraet for den nye retning på tech-området for Danmark.

Danmarks tech-ambassadør Anne Marie Engtoft Larsen har i dag, sammen med udenrigsminister Jeppe Kofod (S), præsenteret den nye Strategi for Danmarks Teknologiske Diplomati 2021-2023.

Forud for lanceringen havde Udenrigsministeriet lovet, at strategien ville lægge op til, at Danmark på internationalt niveau skal arbejde for mere ansvarlig, demokratisk og tryg teknologiudvikling.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura