IBM Danmark efter afsluttet kæmpe-fyringsrunde: "I forhold til hvor vi begyndte, er vi endt rigtig godt. Men det er ikke en god historie"

Interview: IBM Danmarks har sagt farvel til omkring 300 medarbejdere i den store fyringsrunde, der blev igangsat sidste år. Nu fortæller landechef Henrik Bodskov hvorfor, de massive nedskæringer var nødvendige.

Artikel top billede

(Foto: IBM)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i IBM's fyringsrunde, hvor hver femte medarbejder har forladt selskbet
  • Hvor mange, der har modtaget en frivillig fratrædelsesordning
  • Årsagen til fyringsrunden
815
4:15 min
IBM Danmark har sagt farvel til omkring 300 medarbejdere i en stor afskedigelsesrunde.

Nedskæringerne i staben skete alt imens, IBM var ved at eksekvere på den store opsplitning af selskabet.

Nu fortæller Henrik Bodskov, administrerende dirktør i IBM Danmark, til Computerworld, at fyringsrunden ikke var direkte afledt af opsplitningen.

Annonceindlæg fra Idura

Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS