Danske Vivino øjner børsnotering i New York: "Mulighed for en rigtig god værdisætning"

Interview: Vivino-stifter Heini Zachariassen mener, at en børsnotering i New York er et realistisk scenarie for selskabet. Selskabet har gode muligheder for at opnå en høj markedsværdi.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Blive klogere på, hvilke tanker Heini Zachariassen gør sig om en børsnotering af Vivino
  • Få svaret på, hvad han har lært at Teslas børs-succes
  • Få indsigt i hvor længe Heini Zachariassen selv planlægger at blive i direktørstolen.
823
4:15 min
En børsnotering tegner til at blive et mere og mere realistisk scenarie for den danske vin-app Vivino, der har mere end 50 millioner brugere på verdensplan.

Det vurderer selskabets stifter og topchef Heini Zachariassen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS