IT-Branchen langer hårdt ud efter ny smartphone-afgift: "Regeringen har gjort det næsten 50 millioner dyrere for danskerne at have elektronik"

Interesseorganisationen IT-Branchen er alt andet end tilfredse med aftalen om en ny blankmedieafgift, som regeringen netop har indgået. "Regeringen har valgt at overhøre blankmedieudvalgets anbefalinger og i stedet gjort det næsten 50 millioner kroner dyrere om året for danskerne at have elektronik.”

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvorfor IT-Branchen ikke er tilfreds med den nye afgift på telefoner og computere
708
3:45 min
IT-Branchen har ikke mange pæne til at sige, om regeringens aftale om en ny såkaldt blankmedieafgift.

Sammen med sine støttepartier har regeringen nemlig vedtaget en ny aftale, der lægger afgift på smartphones, tablets og computere for at kompensere rettighedshaverne for eventuelle lovlige kopier, som brugerne laver på medierne.

Men aftalen pålægger samtidig store administrative omkostninger på alle danske virksomheder, og gør det dyrere for danskerne at købe ny elektronik, lyder det fra organisationen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

    I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS