Silicon Valley Bank pumper millioner ind i dansk tech-selskab

Danske Leapwork modtager 30 millioner kroner i frisk kapital fra Vækstfonden og Silicon Valley Bank. Sidstnævnte etablerede sig i København sidste år, og med denne investering er det første gang, at selskabet sender penge efter et dansk selskab.

Artikel top billede

Det danske tech-selskab Leapwork henter 30 millioner i frisk kapital.

Pengene kommer fra Silicon Valley Bank samt Vækstfonden.

Det skriver Børsen.

Silicon Valley Bank specialiserer sig i lån til iværksættere. Det er kun lidt over et år siden, at selskabet etablerede sig i Norden med en dansk afdeling.

Investeringen i Leapwork markerer en milepæl for selskabet, der nu har givet sit første lån til en dansk virksomhed

"Det er ret spændende for os, fordi det er den første aftale, vi annoncerer fra vores kontor i Danmark. Forhåbentlig bliver dette kun begyndelsen," siger Matthew Gazeley, der er PR-ansvarlig for Silicon Valley Bank i Europa.

Danske Leapwork, der blev stiftet i 2015 af Christian Brink Frederiksen og Claus Rosenkrantz Topholt, står bag en automatiseringsplatform, der ikke kræver kodeprogrammering. Det gør platformen mere brugervenlig for det brede publikum.

Christian Brink Frederiksen forklarer, at Leapwork i 2020 har åbnet nye salgskontorer i England, Tyskland, Holland og Frankrig. Nu lyder planen, at der også skal satses yderligere i USA, hvor flere kontorer skal udvides på østkysten.

Sidste gang Leapwork var ignnem en finansieringsrunde var i 2019. Her modtog selskabet 66 millioner kroner fra venturefondene DN Capital og E.ventures.

Læs også: Venturefonde pumper millioner af kroner ind i dansk tech-firma

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job