Silicon Valley Bank pumper millioner ind i dansk tech-selskab

Danske Leapwork modtager 30 millioner kroner i frisk kapital fra Vækstfonden og Silicon Valley Bank. Sidstnævnte etablerede sig i København sidste år, og med denne investering er det første gang, at selskabet sender penge efter et dansk selskab.

Artikel top billede

Det danske tech-selskab Leapwork henter 30 millioner i frisk kapital.

Pengene kommer fra Silicon Valley Bank samt Vækstfonden.

Det skriver Børsen.

Silicon Valley Bank specialiserer sig i lån til iværksættere. Det er kun lidt over et år siden, at selskabet etablerede sig i Norden med en dansk afdeling.

Investeringen i Leapwork markerer en milepæl for selskabet, der nu har givet sit første lån til en dansk virksomhed

"Det er ret spændende for os, fordi det er den første aftale, vi annoncerer fra vores kontor i Danmark. Forhåbentlig bliver dette kun begyndelsen," siger Matthew Gazeley, der er PR-ansvarlig for Silicon Valley Bank i Europa.

Danske Leapwork, der blev stiftet i 2015 af Christian Brink Frederiksen og Claus Rosenkrantz Topholt, står bag en automatiseringsplatform, der ikke kræver kodeprogrammering. Det gør platformen mere brugervenlig for det brede publikum.

Christian Brink Frederiksen forklarer, at Leapwork i 2020 har åbnet nye salgskontorer i England, Tyskland, Holland og Frankrig. Nu lyder planen, at der også skal satses yderligere i USA, hvor flere kontorer skal udvides på østkysten.

Sidste gang Leapwork var ignnem en finansieringsrunde var i 2019. Her modtog selskabet 66 millioner kroner fra venturefondene DN Capital og E.ventures.

Læs også: Venturefonde pumper millioner af kroner ind i dansk tech-firma

Annonce

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S