Humac kan blive ramt af nye afgifter på MacBooks og iPhones: “Det er skruen uden ende”

Interview: Det er et problem, at der bliver pålagt nye afgifter på nogle af de produkter, der er med til at drive digitaliseringen fremad i Danmark, mener Humacs direktør Michael Bech.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få Humac’s topchef Michael Bechs syn på den nye afgift på smartphones, pc’er og tablets
  • Få en vurdering af, hvad afgiften vil betyde for Humac
  • Få indsigt i den nye afgift
656
3:30 min
I Danmark bryster vi os af at være et af de dem mest digitaliserede lande i verden. Men alligevel lægger vi nu afgifter på ny teknologi.

Det sker når den nye blankmedieafgift, der rammer pc’er, smartphones og tablets, bliver indført.

Ifølge Michael Bech, administrerende direktør for Apple-forhandleren Humac, er den nye afgift derfor problematisk.

Annonce

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

22. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S