Humac kan blive ramt af nye afgifter på MacBooks og iPhones: “Det er skruen uden ende”

Interview: Det er et problem, at der bliver pålagt nye afgifter på nogle af de produkter, der er med til at drive digitaliseringen fremad i Danmark, mener Humacs direktør Michael Bech.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få Humac’s topchef Michael Bechs syn på den nye afgift på smartphones, pc’er og tablets
  • Få en vurdering af, hvad afgiften vil betyde for Humac
  • Få indsigt i den nye afgift
656
3:30 min
I Danmark bryster vi os af at være et af de dem mest digitaliserede lande i verden. Men alligevel lægger vi nu afgifter på ny teknologi.

Det sker når den nye blankmedieafgift, der rammer pc’er, smartphones og tablets, bliver indført.

Ifølge Michael Bech, administrerende direktør for Apple-forhandleren Humac, er den nye afgift derfor problematisk.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS