Google tordner mod Microsofts støtte til omstridt lov: Overvejer helt at trække sig ud af Australien

Microsoft bakker op om et australsk lovforslag der vil påbyde økonomisk godtgørelser hos søgemaskiner, som det håber vil danne skole i USA. Google hader det.

Artikel top billede

Microsoft er villig til at indordne sig omkostningstung lovgivning, for at vinde markedsandele til sin Bing-søgemaskine.

Det er to tech-giganter der denne uge går i clinch over en særlig australsk lov, der truer Google på indtjeningen i det store land ’down under’.

Google er indædt modstander af lovgivningen, der har det formål at tvinge søgemaskine-udbydere at bidrage økonomisk til de nyhedssider i landet, som de indekserer.

Lovforslaget er ifølge søgegiganten så destruktiv for virksomhedens forretningsmodel, at det siden truede med helt at trække sin service ud af landet.

Microsoft, der her øjner en mulighed for sin egen Bing-søgemaskine, bakker derimod op om forslaget i en åben meddelelse på sin blog.

"Den helt rigtige løsning"

Her plæderer Microsoft chef-strateg Brad Smith for at den australske model overføres til USA som ’den helt rigtige løsning til teknologi, journalisme og sågar det amerikanske demokrati’.

I sin blog pointerer han hvordan forskning viser, at nyhedssider genererer trafik for 4,7 milliarder dollar for Google hvert år, uden at søgegiganten bidrager nævneværdigt til de sider, der har genereret trafikken.

Fra Googles global juridiske chef, Kent Walker, lyder denne bredside til Microsoft:

”Microsofts tilgang til Australiens lovforslag overrasker ikke – selvfølgeligt er de rede til at indføre en umulig told på en rival og øge deres markedsandele. Men i sin iver kommer Microsoft med mange påstande, som er grundigt og uafhængigt afvist,” lyder det.

Læs også: Facebooks har planer om at lave et smartwatch – Er det endnu en dødssejler der søsættes?

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect