Lenovo T14s til test: Det her er firma-maskinen, som alle de andre skal kunne måle sig med

Lenovos modelprogram bliver stadigt større og mere indviklet. Lad mig gøre det enklere for dig: T14s er sandsynligvis den maskine, der vil passe til de fleste behov.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se, hvorfor Lenovos nye T-maskine er et stærkt bud på en kontormaskine
  • Få computerworlds dom over Lenovo T14s
862
4:30 min
Lenovos Thinkpad-maskiner er nærmest fast inventar i et væld af virksomheder og organisationer i Danmark. Ingen er som bekendt blevet fyret for at vælge IBM, og nu Lenovo.

Men selv de mest kyndige it-ansvarlige kan hurtigt blive forvirrede i den voksende model-jungle fra selskabet, med stadigt flere serier og underserier i spil.

Lad mig i stedet gøre det enkelt for dig. For mens Lenovos line-up er blevet stadigt mere indviklet, er den mest interessante laptop i selskabets maskinpark blevet lettere at udpege.

Det er nemlig den model jeg tester i dag.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

    I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

    Banedanmark

    Stamdatakoordinator

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Partner Success Manager – Cloud, Security & Software

    Københavnsområdet

    ABENA

    IT Administrator

    Sydjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Forsvarets Cyberdivision søger SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S