MobilePay dropper lynbetaling i butikker: ”De er forvist til dårligere teknologier”

MobilePay dropper den såkaldte BLE-teknologi i de fysiske butikker - dermed er tjenesten henvist til dårligere teknologier, lyder kritikken.

Artikel top billede

(Foto: Claus Sjödin)

Den udbredte betalingsapp MobilePay er ikke så populær igen, når det gælder kvikbetalinger i butikker, hvor bluetooth-teknologien (BLE) benyttes for at give hurtig afregning i fysiske forretninger.

I stedet satser tjenesten fremover udelukkende på QR-koder til kontaktløse betalinger i erkendelse af, at brugerne primært anvender dem, selvom BLE er tilgængeligt

Det træk læser administrerende direktør hos Bank Brokers Lars Andreas Hansen som et stort nederlag for MobilePay i sin kamp om mobilbetalingsløsninger mod tech-giganten Apple:

”Det her er et nederlag for Mobilepay. Apple har haft held til at dominere smartphonemarkedet i Danmark, og de kan via Apple Pay tilbyde iphone-ejerne en ligeså smidig betalingsoplevelse som med et almindeligt kontaktløst betalingskort. Den løsning blokerer de Mobilepay og andre fra at tilbyde, og de er derfor forvist til dårligere teknologier,” forklarer han til Børsen.

Hos MobilePay er man uenig i udlægningen og betegner skiftet til udelukkende at anvende QR-koder som et strategisk skifte, der vil styrke tjenesten.

2020 blev da også et rekordår for MobilePay, som igennem året kunne mønstre en ny transaktionsrekord med handler for i alt 123 milliarder kroner.

Det svarer til 20 procents vækst i et år, hvor corona-pandemien gav et væsentligt fald i aktiviteten i løbet af foråret.

Læs mere her: Corona-året 2020 blev til en rekordforretning for MobilePay

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger medarbejder til drift, vedligehold og opgradering af SAP

Københavnsområdet

Red Barnet

Software developer til Red Barnets IT-team

Københavnsområdet

TD SYNNEX Denmark ApS

Networking Presales Specialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse