MobilePay dropper lynbetaling i butikker: ”De er forvist til dårligere teknologier”

MobilePay dropper den såkaldte BLE-teknologi i de fysiske butikker - dermed er tjenesten henvist til dårligere teknologier, lyder kritikken.

Artikel top billede

(Foto: Claus Sjödin)

Den udbredte betalingsapp MobilePay er ikke så populær igen, når det gælder kvikbetalinger i butikker, hvor bluetooth-teknologien (BLE) benyttes for at give hurtig afregning i fysiske forretninger.

I stedet satser tjenesten fremover udelukkende på QR-koder til kontaktløse betalinger i erkendelse af, at brugerne primært anvender dem, selvom BLE er tilgængeligt

Det træk læser administrerende direktør hos Bank Brokers Lars Andreas Hansen som et stort nederlag for MobilePay i sin kamp om mobilbetalingsløsninger mod tech-giganten Apple:

”Det her er et nederlag for Mobilepay. Apple har haft held til at dominere smartphonemarkedet i Danmark, og de kan via Apple Pay tilbyde iphone-ejerne en ligeså smidig betalingsoplevelse som med et almindeligt kontaktløst betalingskort. Den løsning blokerer de Mobilepay og andre fra at tilbyde, og de er derfor forvist til dårligere teknologier,” forklarer han til Børsen.

Hos MobilePay er man uenig i udlægningen og betegner skiftet til udelukkende at anvende QR-koder som et strategisk skifte, der vil styrke tjenesten.

2020 blev da også et rekordår for MobilePay, som igennem året kunne mønstre en ny transaktionsrekord med handler for i alt 123 milliarder kroner.

Det svarer til 20 procents vækst i et år, hvor corona-pandemien gav et væsentligt fald i aktiviteten i løbet af foråret.

Læs mere her: Corona-året 2020 blev til en rekordforretning for MobilePay

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S