MobilePay dropper lynbetaling i butikker: ”De er forvist til dårligere teknologier”

MobilePay dropper den såkaldte BLE-teknologi i de fysiske butikker - dermed er tjenesten henvist til dårligere teknologier, lyder kritikken.

Artikel top billede

(Foto: Claus Sjödin)

Den udbredte betalingsapp MobilePay er ikke så populær igen, når det gælder kvikbetalinger i butikker, hvor bluetooth-teknologien (BLE) benyttes for at give hurtig afregning i fysiske forretninger.

I stedet satser tjenesten fremover udelukkende på QR-koder til kontaktløse betalinger i erkendelse af, at brugerne primært anvender dem, selvom BLE er tilgængeligt

Det træk læser administrerende direktør hos Bank Brokers Lars Andreas Hansen som et stort nederlag for MobilePay i sin kamp om mobilbetalingsløsninger mod tech-giganten Apple:

”Det her er et nederlag for Mobilepay. Apple har haft held til at dominere smartphonemarkedet i Danmark, og de kan via Apple Pay tilbyde iphone-ejerne en ligeså smidig betalingsoplevelse som med et almindeligt kontaktløst betalingskort. Den løsning blokerer de Mobilepay og andre fra at tilbyde, og de er derfor forvist til dårligere teknologier,” forklarer han til Børsen.

Hos MobilePay er man uenig i udlægningen og betegner skiftet til udelukkende at anvende QR-koder som et strategisk skifte, der vil styrke tjenesten.

2020 blev da også et rekordår for MobilePay, som igennem året kunne mønstre en ny transaktionsrekord med handler for i alt 123 milliarder kroner.

Det svarer til 20 procents vækst i et år, hvor corona-pandemien gav et væsentligt fald i aktiviteten i løbet af foråret.

Læs mere her: Corona-året 2020 blev til en rekordforretning for MobilePay

Navnenyt fra it-Danmark

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S