SAS Institute forlader sit danske hovedkontor efter 34 år: Flytter til splinternyt byggeri på 5.000 kvadratmeter - se det her

SAS Institute siger farvel til kontoret på Købmagergade i midten af København efter mere end 30 år. Nu står selskabet klar med et splinternyt dansk hovedkontor i samme bygning som GlobalConnect. Se det nye kontor her.

Artikel top billede

Foto: SAS Institute. (Foto: Pr-foto: SAS Institute)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se SAS Institutes nye danske hovedkvarter
  • Hvorfor selskabet flytter fra Købmagergade i København
  • Hvem SAS Institute skal dele bygning med
669
3:30 min
SAS Institute er klar med et splinternyt dansk hovedkontor.

Fremover vil selskabet høre hjemme i Skanskas nyopførte kontorbyggeri på Havneholmen, der er en halvø på Kalvebod Brygge i Københavns Sydhavn.

Her får SAS Institute omkring 5.000 kvadratmeter til selskabets 180 København-baserede medarbejdere i det nye, bæredygtige byggeri.

Derved siger selskabet farvel til lokalerne på Købmagergade i indre København, hvor SAS Institute har hørt hjemme siden 1986.

Henrik Ernlund Pedersen, dansk landechef hos SAS Institute, fortæller til Computerworld, at selskabet allerede begyndte at se efter et nyt domicil for fire år siden.

"Jeg tror, vi har set samtlige ejendomme i Københavns-området. Det var en præmis, at vi ikke ville for langt væk fra indre by. Så faldt vi over det her projekt med et nybyggeri,” siger han og tilføjer:

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

Karoline Lotz Jonassen

Forte Advice

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job