Nvidias næste grafikkort får indbygget bremseklods: Det skal være uegnet til krypto-mining

Artikel top billede

Grafikgiganten Nvidia døjer med at følge med efterspørgslen på sine grafikkort.

Den udbredte mangel på grafikkort har i forvejen fået producenten til at hive aldrende modeller tilbage fra pensionen og får nu selskabet til at tage et drastisk skridt.

Selskabets kommende grafikkort vil få indbygget en digital bremseklods, der skal gøre det uegnet til såkaldt krypto-mining, hvor kortets grafiske regnevner anvendes til at udvinde digitale kryptovalutaer såsom Ethereum.

Det er blandt andets kryptovalutaernes nylige himmelflugt der får Nvidia til at indføre begrænsningen på det kommende RTX 3060 grafikkort - et kort med masse-appel qua sin debutpris på 329 amerikanske dollar. Kortet får salgsdebut 25. februar.

Med begrænsningen vil det nye kort kun levere omkring den halve ydelse, når der skal udvindes Ethereum, skriver The Verge.

Krypto-guldgraverne opfordres af Nvidia til at investere i selskabets kommende ’CMP HX’ kort, som er grafikkort særligt tilpasset til udvinding af kryptovalutaer.

Læs også: Total tørke på grafikkort-markedet får Nvidia til at genoplive gamle grafikkort-modeller

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect