Ewii og Pentia sælger deres andele i fynske Digizuite: Står overfor kæmpesatsning

Energiselskabet Ewii og it-selskabet Pentia sælger sin ejerandel i fynske Digizuite, der står på trapperne af ny kapitalrunde.

Artikel top billede

Energiselskabet Ewii sælger sin ejerandel af fynske Digizuite, som har specialiseret sig i abonnements- og cloudbaserede løsninger inden for digital asset management eller DAM.

Ewii købte sig ind i Digizuite i 2017 for 25 millioner kroner. Her overtog Ewii omkring en tredjedel af selskabet, mens Pentia har ejet en mindre andel.

Men nu er investeringerne altså nået til vejs ende.

Det skyldes ikke mindst, at Digizuite står over for en global ekspansion, der både kræver nye ejere og en ny kapital, meddeler EWII.

Selskabet meddeler, at Bankinvest nu indtræder i ejerkredsen, som foruden Bankinvest af selskabet Aseo Invest, som Digizuites formand og partner Søren Skovbølling står bag.

“Digizuite har igangsat en kapitaludvidelsesproces, og det er med Digizuites fremtid for øje, at vi sælger nu, da de står over for en ny strategisk satsning. Samtidig er det tilfredsstillende, at EWII i dag står med en god fortjeneste på salget,” meddeler direktør i Ewii-koncernen, Lars Bonderup Bjørn.

Digizuites mål er at firedoble omsætningen over de kommende fire år. Det kommer til at kræve en række nye investeringer i blandt andet ekspansion på det store amerikanske marked, hvor selskabet allerede i dag henter omkring halvdelen af sin omsætning.

Digizuite med hovedkvarter i Odense landede i seneste årsregnskab for 2019 et bruttoresultat på 27,5 millioner kroner.

Selskabet kom her ud med et underskud på 8,7 millioner kroner, da der blev investeret massivt i udbygning og ekspansion.

Parterne oplyser ikke, hvor meget Ewii får for sin andel.

Annonceindlæg fra Thales

AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

Center For IT og Medicoteknologi

Vicedirektør med stærk teknologi- og udviklingsprofil

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Kryptokustode til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

Midtjylland

Paychex Europe

Scrum Master

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S