Ewii og Pentia sælger deres andele i fynske Digizuite: Står overfor kæmpesatsning

Energiselskabet Ewii og it-selskabet Pentia sælger sin ejerandel i fynske Digizuite, der står på trapperne af ny kapitalrunde.

Artikel top billede

Energiselskabet Ewii sælger sin ejerandel af fynske Digizuite, som har specialiseret sig i abonnements- og cloudbaserede løsninger inden for digital asset management eller DAM.

Ewii købte sig ind i Digizuite i 2017 for 25 millioner kroner. Her overtog Ewii omkring en tredjedel af selskabet, mens Pentia har ejet en mindre andel.

Men nu er investeringerne altså nået til vejs ende.

Det skyldes ikke mindst, at Digizuite står over for en global ekspansion, der både kræver nye ejere og en ny kapital, meddeler EWII.

Selskabet meddeler, at Bankinvest nu indtræder i ejerkredsen, som foruden Bankinvest af selskabet Aseo Invest, som Digizuites formand og partner Søren Skovbølling står bag.

“Digizuite har igangsat en kapitaludvidelsesproces, og det er med Digizuites fremtid for øje, at vi sælger nu, da de står over for en ny strategisk satsning. Samtidig er det tilfredsstillende, at EWII i dag står med en god fortjeneste på salget,” meddeler direktør i Ewii-koncernen, Lars Bonderup Bjørn.

Digizuites mål er at firedoble omsætningen over de kommende fire år. Det kommer til at kræve en række nye investeringer i blandt andet ekspansion på det store amerikanske marked, hvor selskabet allerede i dag henter omkring halvdelen af sin omsætning.

Digizuite med hovedkvarter i Odense landede i seneste årsregnskab for 2019 et bruttoresultat på 27,5 millioner kroner.

Selskabet kom her ud med et underskud på 8,7 millioner kroner, da der blev investeret massivt i udbygning og ekspansion.

Parterne oplyser ikke, hvor meget Ewii får for sin andel.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

KMD A/S

Senior Service Delivery Manager

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger Business Relationship Manager

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Digital forretningsanalytiker til Cyberdivisionen

Københavnsområdet

JP/Politikens Hus

Udvikler til integrationsteam i JP/Politikens Hus

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job