SKI-chef stopper: Skifter til Atea

Markedschef hos SKI, Bjarne Jørgensen, har afleveret sin opsigelse hos SKI og begynder mandag i topstilling hos Atea.

Artikel top billede

Bjarne Jørgensen, tidligere markedschef hos SKI, skifter til Atea.

"Efter mere end syv år i SKI blev det dagen, hvor jeg afleverede nøglekort, P-tilladelse og pc."

Sådan skriver Bjarne Jørgensen, der indtil i går mandag har været markedschef hos SKI, på Linkedin.

Dermed tager han svingdøren fra det offentlige til det private, hvor han skal støtte forretningen hos Atea.

Bjarne Jørgensen nævner ikke, hvilket kundeområde han skal arbejde med hos Atea. Men qua sin lange erfaring fra det offentlige, herunder SKI-aftaler, må det forventes, at det bliver inden for det område.

"Det bliver nyt, det blir’ det også jobmæssigt, når jeg skal på den anden side af 'disken'," skriver han om sit nye job, som han begynder i på mandag 1. marts.

Fortid hos KMD og Frederiksberg Kommune

Hos SKI har Bjarne Jørgensen gennem årene arbejdet med mange af SKI's forskellige rammeaftaler. Han er blandt andet en af hovedarkitekterne bag SKI's rammeaftale for it-drift, 02.22.

I han senere år hos SKI var det udelukkende den aftale, som han brugte sin tid på.

Det fortalte han Computerworld tilbage i september 2019.

"Før i tiden vidste jeg rigtig meget om alle rammeaftalerne i detaljer. I dag fokuserer jeg udelukkende på 02.22. 100 procent. Jeg laver ikke andet, for det er en helt ny måde at gå til markedet på," sagde han.

Læs hele interviewet med ham her: SKI om ny rammeaftale: "Vi har skabt en aftale, som nok rummer noget af det bedste, der er på markedet i dag"

Før SKI har Bjarne Jørgensen siddet med ansvaret for tilbudsgivningen hos KMD, chef for it-services hos Frederiksberg Kommune og så har han også i en kortere overgang været hos Atea som business manager.

Læs også: "Det undrer mig, at der ikke er nogen, der har lavet noget tilsvarende på det private marked"

Annonceindlæg fra Context&

Når AI løber fra organisationen

Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos