SKI-chef stopper: Skifter til Atea

Markedschef hos SKI, Bjarne Jørgensen, har afleveret sin opsigelse hos SKI og begynder mandag i topstilling hos Atea.

Artikel top billede

Bjarne Jørgensen, tidligere markedschef hos SKI, skifter til Atea.

"Efter mere end syv år i SKI blev det dagen, hvor jeg afleverede nøglekort, P-tilladelse og pc."

Sådan skriver Bjarne Jørgensen, der indtil i går mandag har været markedschef hos SKI, på Linkedin.

Dermed tager han svingdøren fra det offentlige til det private, hvor han skal støtte forretningen hos Atea.

Bjarne Jørgensen nævner ikke, hvilket kundeområde han skal arbejde med hos Atea. Men qua sin lange erfaring fra det offentlige, herunder SKI-aftaler, må det forventes, at det bliver inden for det område.

"Det bliver nyt, det blir’ det også jobmæssigt, når jeg skal på den anden side af 'disken'," skriver han om sit nye job, som han begynder i på mandag 1. marts.

Fortid hos KMD og Frederiksberg Kommune

Hos SKI har Bjarne Jørgensen gennem årene arbejdet med mange af SKI's forskellige rammeaftaler. Han er blandt andet en af hovedarkitekterne bag SKI's rammeaftale for it-drift, 02.22.

I han senere år hos SKI var det udelukkende den aftale, som han brugte sin tid på.

Det fortalte han Computerworld tilbage i september 2019.

"Før i tiden vidste jeg rigtig meget om alle rammeaftalerne i detaljer. I dag fokuserer jeg udelukkende på 02.22. 100 procent. Jeg laver ikke andet, for det er en helt ny måde at gå til markedet på," sagde han.

Læs hele interviewet med ham her: SKI om ny rammeaftale: "Vi har skabt en aftale, som nok rummer noget af det bedste, der er på markedet i dag"

Før SKI har Bjarne Jørgensen siddet med ansvaret for tilbudsgivningen hos KMD, chef for it-services hos Frederiksberg Kommune og så har han også i en kortere overgang været hos Atea som business manager.

Læs også: "Det undrer mig, at der ikke er nogen, der har lavet noget tilsvarende på det private marked"

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS