SKI-chef stopper: Skifter til Atea

Markedschef hos SKI, Bjarne Jørgensen, har afleveret sin opsigelse hos SKI og begynder mandag i topstilling hos Atea.

Artikel top billede

Bjarne Jørgensen, tidligere markedschef hos SKI, skifter til Atea.

"Efter mere end syv år i SKI blev det dagen, hvor jeg afleverede nøglekort, P-tilladelse og pc."

Sådan skriver Bjarne Jørgensen, der indtil i går mandag har været markedschef hos SKI, på Linkedin.

Dermed tager han svingdøren fra det offentlige til det private, hvor han skal støtte forretningen hos Atea.

Bjarne Jørgensen nævner ikke, hvilket kundeområde han skal arbejde med hos Atea. Men qua sin lange erfaring fra det offentlige, herunder SKI-aftaler, må det forventes, at det bliver inden for det område.

"Det bliver nyt, det blir’ det også jobmæssigt, når jeg skal på den anden side af 'disken'," skriver han om sit nye job, som han begynder i på mandag 1. marts.

Fortid hos KMD og Frederiksberg Kommune

Hos SKI har Bjarne Jørgensen gennem årene arbejdet med mange af SKI's forskellige rammeaftaler. Han er blandt andet en af hovedarkitekterne bag SKI's rammeaftale for it-drift, 02.22.

I han senere år hos SKI var det udelukkende den aftale, som han brugte sin tid på.

Det fortalte han Computerworld tilbage i september 2019.

"Før i tiden vidste jeg rigtig meget om alle rammeaftalerne i detaljer. I dag fokuserer jeg udelukkende på 02.22. 100 procent. Jeg laver ikke andet, for det er en helt ny måde at gå til markedet på," sagde han.

Læs hele interviewet med ham her: SKI om ny rammeaftale: "Vi har skabt en aftale, som nok rummer noget af det bedste, der er på markedet i dag"

Før SKI har Bjarne Jørgensen siddet med ansvaret for tilbudsgivningen hos KMD, chef for it-services hos Frederiksberg Kommune og så har han også i en kortere overgang været hos Atea som business manager.

Læs også: "Det undrer mig, at der ikke er nogen, der har lavet noget tilsvarende på det private marked"

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Unik System Design A/S

QA Engineer

Nordjylland

Aller Media A/S

IT Operations Engineer

Københavnsområdet

SOS International

Fagligt ambitiøs Scrum Master

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)