Dansk tech-firma henter 200 millioner kroner og vil have sin teknologi ind i alle smartphones

NIL Technology har en målsætning om at få sin optiske teknologi ind i alle de populære smartphones.

Artikel top billede

Det danske techfirma NIL Tehnology, der laver optiske nano-komponenter, har hentet 200 millioner i en investeringsrunde. Det skriver Børsen.

“Nu skal vi ud at bevise, at vi er bedre end alle de andre,” siger Theodor Nielsen, der er administrerende direktør i NIL Technology.

Han forklarer, at selskabet som det første skal have opskaleret sin produktion, og herefter er det ambitionen, at NIL Technology skal være leverandør til alle verdens store smartphone-brands.

Bruges til ansigtsgenkendelse

Selskabets produkter kan blandt andet bruges til ansigtsgenkendelse i smartphones, hvor NIL Technology udvikler linser til telefoners optiske sensorer.

NIL Technology, der blev stiftet i 2006, har ifølge omkring 60 ansatte i dag, men forventer at runde 100 ansatte i 2022.

Læs også: Dansk it-startup henter investering på mere end 350 millioner kroner

Annonce

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,