IPhone-leverandør skal bygge 250.000 elbiler for dansk producent

Danske Henrik Fisker indgår et samarbejde med Foxconn, der er kendt som producent af Apples iPhones.

Artikel top billede

Den taiwanesiske Apple-producent Foxconn skal samarbejde med den elektriske bilproducent Fisker, der er stiftet af danske Henrik Fisker, om at producere 250.000 elbiler inden starten af 2023.

Det skriver Reuters.

Foxconn har gennem de seneste år øget sin satsning på produktion af elektriske elbiler, og ifølge Reuters kan man forvente, at den taiwanesiske hardwareproducent i fremtiden kan komme til at udgøre en trussel for traditionelle bilproducenter.

Henrik Fisker oplyser da også til Reuters, at Foxconn ikke bare bliver en traditionen leverandør, men kommer til at spille en essentiel rolle i udviklingen af bilen.

En futuristisk bil

Den danske bil-iværksætter beskriver over for Reuters den kommende bil som futurisk og ”noget helt anderledes.”

Derudover lover han, at bilen vil blive rimeligt prissat.

”Vi kommer ikke bare til at bygge endnu en elektriske bil i rækken,” siger Henrik Fisker til Reuters og uddyber:

”Vi vil introducere noget, der for nogle mennesker næsten vil komme til at føles lidt skræmmende.”

Det ventes at Fiskers bil vil være klar til lancering i fjerde kvartal i 2023.

Læs også: Kendt dansk bildesigner tager patent på nyt banebrydende batteri

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Horsens

    Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

    Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job