Apple indtager tronen som verdens største smartphone-producent

Apple var det mobilselskab i verden, der langede flest smartphones over disken i løbet af de sidste tre måneder af 2020. For hele året overhalede Apple kinesiske Huawei, der måtte tage sig til takke med en andenplads efter et solidt forspring.

Artikel top billede

Apple endte med at være verdens største smartphone-leverandør i løbet af sidste kvartal i 2020.

For hele året endte Apple på en samlet andenplads lige efter Samsung.

Takket være slutspurten i de sidste tre måneder kunne Apple overhale kinesiske Huawei, der ellers har haft andenpladsen gennem året.

Det skriver Gartner i en ny markedsanalyse.

I løbet af kvartalet, der strækker sig fra start oktober til slut december, faldt det globale smartphone-salg med 5,4 procent.

For hele året, der har været præget af pandemien, faldt salget med 12,5 procent.

"Salget af 5G-smartphones og billigere mellemklasse-smartphones minimerede markedets fald i fjerde kvartal af 2020," siger Anshul Gupta, forskningsdirektør hos Gartner, i analysen.

"Selvom forbrugerne var påpasselige med forbruget og tilbageholdne med nogle diskretionære køb, så tilskyndede 5G-smartphones og pro-kamera-funktioner nogle brugere til at købe nye smartphones eller opgradere deres nuværende smartphones i løbet af kvartalet," tilføjer han.

Det var således lanceringen af Apples 5G-telefoner i 12'er-serien, der sikrede selskabet en tocifret vækst i fjerde kvartal.

Apple overgik derved Samsung, der er verdens største smartphone-producent, i løbet af kvartalet.

Sidste gang Apple havde et kvartal som den bedste sælgende smartphone-producent var tilbage i fjerde kvartal af 2016.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS