Dansk fintech-selskab lander 30 millioner i ny kapital - hjælper dig med at slette glemte streaming-abonnementer

Et dansk startup har specialiseret sig at hjælpe folk af med overflødige abonnementer, og det koncept har en tidligere Mastercard-chef set sig lun på.

Artikel top billede

(Foto: Photo by freestocks.org on Unsplash)

Det danske fintech-selskab Subaio har specialiseret sig i at hjælpe sine brugerne med at identificere ubrugte og glemte abonnementer på eksempelvis streamingtjenester.

Det er tilsyneladende så god en ide, at den tidligere Mastercard-topchef Javier Perez nu har valgt at investere 30 millioner kroner i selskabet. Det skriver Børsen.

Selskabets indtægter kommer fra bankerne, der køber adgang til Subaios-produkter og tilbyder det til kunderne som en service.

Høstede besparelser for 170 millioner

Ifølge Subaio har selskabet alene i 2020 sparet danske kunder for 170 millioner kroner ved at annullere deres overflødige abonnementer.

Det er især ubrugte streamingtjenester, der bliver annuleret via tjenesten, forklarer Thomas Larsen, direktør og medstifter af Subaio, til Børsen.

“Vi er også begyndt at se “abonnementsfælder”. Det kan koste kunderne rigtigt mange penge og er klart et område, der er i vækst,” siger han til Børsen.

Læs også: Danskere lokkes med en overflod af digitale abonnementer: Her er fem råd til at undgå de mange abonnementsfælder

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos