Dansk fintech-selskab lander 30 millioner i ny kapital - hjælper dig med at slette glemte streaming-abonnementer

Et dansk startup har specialiseret sig at hjælpe folk af med overflødige abonnementer, og det koncept har en tidligere Mastercard-chef set sig lun på.

Artikel top billede

(Foto: Photo by freestocks.org on Unsplash)

Det danske fintech-selskab Subaio har specialiseret sig i at hjælpe sine brugerne med at identificere ubrugte og glemte abonnementer på eksempelvis streamingtjenester.

Det er tilsyneladende så god en ide, at den tidligere Mastercard-topchef Javier Perez nu har valgt at investere 30 millioner kroner i selskabet. Det skriver Børsen.

Selskabets indtægter kommer fra bankerne, der køber adgang til Subaios-produkter og tilbyder det til kunderne som en service.

Høstede besparelser for 170 millioner

Ifølge Subaio har selskabet alene i 2020 sparet danske kunder for 170 millioner kroner ved at annullere deres overflødige abonnementer.

Det er især ubrugte streamingtjenester, der bliver annuleret via tjenesten, forklarer Thomas Larsen, direktør og medstifter af Subaio, til Børsen.

“Vi er også begyndt at se “abonnementsfælder”. Det kan koste kunderne rigtigt mange penge og er klart et område, der er i vækst,” siger han til Børsen.

Læs også: Danskere lokkes med en overflod af digitale abonnementer: Her er fem råd til at undgå de mange abonnementsfælder

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S