Det danske saas-firma Risma planlægger børsdebut: Klar til at hente 40 millioner kroner

Det danske saas-firma Risma vil hente 40 millioner kroner på First North-børsen.

Artikel top billede

Det danske software-as-a-service firma Risma planlægger at hente 40 millioner kroner i kapital på Nasdag First North.

Risma har udviklet en softwareløsning til håndtering af GRC (governance samt risk og compliance), og kapitalen fra børsnoteringen skal bruges til at indfri selskabets ambitioner om at erobre markedsandele i Sverige og Norge.

“Over 90 procent af vores kunder er i Danmark, der globalt bruger flest penge per indbygger på software til GRC. Vi har i syv år arbejdet med platformen og gjort den klar til at håndtere alle mulige regelsæt, nu er tiden inde til at udnytte mulighederne,” siger Lars Nybo Munksgaard, der er selskabets stifter og direktør, til Børsen.

Selskabet meddeler til Computerworld, at Risma går i markedet med en værdiansættelse på 132 millioner kroner. Børsnoteringen forventes at sikre en kapitaltilførsel på 40 millioner kroner.

Forventer vækst på 50 procent

Selskabet meddeler, at det forventer en gennemsnitlig årlig vækst på 50 procent til og med 2023, og det forventes at selskabets aktier har første handelsdag den 23. marts.

Risma er stiftet i 2014 af Lars Nybro Munksgaard, der blandt andet har en fortid hos Mærsk, hvor han arbejdede med risikovurderinger.

"Vi har fundet et hul i markedet, som vores løsning dækker, og derfor tror vi på, at
Risma har potentialet til at blive fremtidens løsning inden for håndtering og
styring af GRC-forhold," meddelerLars Nybro Munksgaard.

"Vi oplever, at virksomheder, især nordiske, viser en stigende interesse og modenhed efter én samlet platform, der kan håndtere alle GRC-indsatser. Det er en tendens, vi forudser vil fortsætte med at stige de kommende år i takt med flere krav og mere regulering rammer virksomheder over hele verden," siger direktøren.

Selskabet vurderer, at der især er potentiale i markeder som Tyskland, Finland, Frankrig, Storbritannien og Holland.

Læs også: Nordjyske Dataproces i bølgegang på første handelsdag på børsen: Aktien er faldet med 16 procent på to timer

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S