20.000 deltagere i dit næste Teams-møde? Sådan lukker Microsoft omverdenen ind i chat-programmet

Microsoft Ignite 2021::Her er de største 2021-nyheder for Microsofts Teams-app.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft PR)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se, hvordan Microsoft gør Teams bredere tilgængelig
  • Få overblik over 2021 nyhederne til Teams
546
2:45 min
Udviklingen af Microsofts chat- og samarbejdsplatform Teams har nydt godt af de monumentale udfordringer, som den verserende corona-pandemi har udløst.

Beskedtjenesten har løbende modtaget overhalinger i løbet af året og bliver i sin nyeste mundering en mere udadvendt platform.

Teams årgang 2021 bliver nu et sted, hvor brugere og organisationer kan åbne deres virtuelle porte til omverdenen via webinarer, forbedrede præsentationsmuligheder og en ny ’Connect’ tjeneste.

Annonceindlæg tema

AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect