EU-Kommissionen overvejer at åbne sag mod Apples udskældte betalingsmodel

De europæiske konkurrencemyndigheder er på vej med en sag mod Apple for selskabets metoder over for udviklere. Det sker efter en klage fra streaminggiganten Spotify.

Artikel top billede

EU's konkurrencekommissær Margrethe Vestager. (Foto: CCE / Jennifer Jacquemart)

Premium Kun for abonnenter
Apple kan risikere at få sin fjerde officielle sag fra de europæiske konkurrencemyndigheder.

Ifølge nyhedsbureauet Reuters arbejder kommissionen på at åbne en sag mod Apple, der skal se på selskabets krav om, at udviklere skal benytte sig af såkaldte in app purchase.

Det sker efter en klage fra streaminggiganten Spotify, der længe har været utilfreds med, at apps i Apples App Store skal afgive 30 procent af indtægterne til Apple for at være på platformen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS