EU-Kommissionen overvejer at åbne sag mod Apples udskældte betalingsmodel

De europæiske konkurrencemyndigheder er på vej med en sag mod Apple for selskabets metoder over for udviklere. Det sker efter en klage fra streaminggiganten Spotify.

Artikel top billede

EU's konkurrencekommissær Margrethe Vestager. (Foto: CCE / Jennifer Jacquemart)

Premium Kun for abonnenter
Apple kan risikere at få sin fjerde officielle sag fra de europæiske konkurrencemyndigheder.

Ifølge nyhedsbureauet Reuters arbejder kommissionen på at åbne en sag mod Apple, der skal se på selskabets krav om, at udviklere skal benytte sig af såkaldte in app purchase.

Det sker efter en klage fra streaminggiganten Spotify, der længe har været utilfreds med, at apps i Apples App Store skal afgive 30 procent af indtægterne til Apple for at være på platformen.

Annonceindlæg tema

AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S