EU-Kommissionen overvejer at åbne sag mod Apples udskældte betalingsmodel

De europæiske konkurrencemyndigheder er på vej med en sag mod Apple for selskabets metoder over for udviklere. Det sker efter en klage fra streaminggiganten Spotify.

Artikel top billede

EU's konkurrencekommissær Margrethe Vestager. (Foto: CCE / Jennifer Jacquemart)

Premium Kun for abonnenter
Apple kan risikere at få sin fjerde officielle sag fra de europæiske konkurrencemyndigheder.

Ifølge nyhedsbureauet Reuters arbejder kommissionen på at åbne en sag mod Apple, der skal se på selskabets krav om, at udviklere skal benytte sig af såkaldte in app purchase.

Det sker efter en klage fra streaminggiganten Spotify, der længe har været utilfreds med, at apps i Apples App Store skal afgive 30 procent af indtægterne til Apple for at være på platformen.

Annonceindlæg tema

AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos