Danmarks bedste CIO havde ét krav til ny topstilling: Derfor afviste han flere internationale topjobs - og sagde ja til Fiskars

Interview: Der har ikke manglet jobtilbud for vinderen af Årets CIO 2020, Peter Cabello Holmberg, der tidligere på året forlod Pandora efter hans stilling blev nedlagt. Han var dog ikke i tvivl om, at den finske produktionsgigant var den rigtige virksomhed for ham.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvorfor Danmarks bedste CIO skifter til finske Fiskars
  • Hvordan jobsøgningen er gået for Peter Capello Holmberg
  • Hvilke krav vinderen af Årets CIO har haft til sit nye job
933
4:45 min
Det var ikke nogen svær beslutning for Peter Cabello Holmberg at takke ja til sit nye job som CDO hos den finske produktionsgigant Fiskars.

I januar meddelte Peter Cabello Holmberg, at han stoppede som CIO for smykkegiganten Pandora ved udgangen af februar, og har derfor været på udkig efter nyt job.

Valget faldt på finske Fiskars, hvor han begynder sin første arbejdsdag i midten af marts.

Et tilbud han fik, efter topchefen i Fiskars, Nathalie Ahlström, henvendte sig direkte til ham, fortæller Peter Cabello Holmberg til Computerworld.

"Jeg var selv med til at definere jobbet sammen med CEO'en og bestyrelsesformanden. Ambitionerne var på plads, og derfor var det ret nemt at sige ja til," siger han.

[b]Læs også: Danmarks bedste CIO, Peter Cabello, klar med nyt job efter exit fra Pandora: Bliver CDO i global kæmpe[/b]

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S