Danmarks bedste CIO havde ét krav til ny topstilling: Derfor afviste han flere internationale topjobs - og sagde ja til Fiskars

Interview: Der har ikke manglet jobtilbud for vinderen af Årets CIO 2020, Peter Cabello Holmberg, der tidligere på året forlod Pandora efter hans stilling blev nedlagt. Han var dog ikke i tvivl om, at den finske produktionsgigant var den rigtige virksomhed for ham.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvorfor Danmarks bedste CIO skifter til finske Fiskars
  • Hvordan jobsøgningen er gået for Peter Capello Holmberg
  • Hvilke krav vinderen af Årets CIO har haft til sit nye job
933
4:45 min
Det var ikke nogen svær beslutning for Peter Cabello Holmberg at takke ja til sit nye job som CDO hos den finske produktionsgigant Fiskars.

I januar meddelte Peter Cabello Holmberg, at han stoppede som CIO for smykkegiganten Pandora ved udgangen af februar, og har derfor været på udkig efter nyt job.

Valget faldt på finske Fiskars, hvor han begynder sin første arbejdsdag i midten af marts.

Et tilbud han fik, efter topchefen i Fiskars, Nathalie Ahlström, henvendte sig direkte til ham, fortæller Peter Cabello Holmberg til Computerworld.

"Jeg var selv med til at definere jobbet sammen med CEO'en og bestyrelsesformanden. Ambitionerne var på plads, og derfor var det ret nemt at sige ja til," siger han.

[b]Læs også: Danmarks bedste CIO, Peter Cabello, klar med nyt job efter exit fra Pandora: Bliver CDO i global kæmpe[/b]

Læses lige nu

    Annonce

    HusCompagniet A/S

    Senior data engineer

    Københavnsområdet

    Digitaliseringsstyrelsen

    Udbuds- og kontraktjurist til Kontor for MitID

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Market Segment Lead, CPRD

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Forretningsudvikler til Modeldata

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Admin By Request

    Sikkerhedspolitikken skal følge brugeren - ikke virksomhedens firewall

    Med det nye produkt - Web Access Management - vil danske Admin By Request flytte IT-sikkerheden frem i processen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S