Danmarks bedste CIO havde ét krav til ny topstilling: Derfor afviste han flere internationale topjobs - og sagde ja til Fiskars

Interview: Der har ikke manglet jobtilbud for vinderen af Årets CIO 2020, Peter Cabello Holmberg, der tidligere på året forlod Pandora efter hans stilling blev nedlagt. Han var dog ikke i tvivl om, at den finske produktionsgigant var den rigtige virksomhed for ham.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvorfor Danmarks bedste CIO skifter til finske Fiskars
  • Hvordan jobsøgningen er gået for Peter Capello Holmberg
  • Hvilke krav vinderen af Årets CIO har haft til sit nye job
933
4:45 min
Det var ikke nogen svær beslutning for Peter Cabello Holmberg at takke ja til sit nye job som CDO hos den finske produktionsgigant Fiskars.

I januar meddelte Peter Cabello Holmberg, at han stoppede som CIO for smykkegiganten Pandora ved udgangen af februar, og har derfor været på udkig efter nyt job.

Valget faldt på finske Fiskars, hvor han begynder sin første arbejdsdag i midten af marts.

Et tilbud han fik, efter topchefen i Fiskars, Nathalie Ahlström, henvendte sig direkte til ham, fortæller Peter Cabello Holmberg til Computerworld.

"Jeg var selv med til at definere jobbet sammen med CEO'en og bestyrelsesformanden. Ambitionerne var på plads, og derfor var det ret nemt at sige ja til," siger han.

[b]Læs også: Danmarks bedste CIO, Peter Cabello, klar med nyt job efter exit fra Pandora: Bliver CDO i global kæmpe[/b]

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect