Danmarks bedste CIO havde ét krav til ny topstilling: Derfor afviste han flere internationale topjobs - og sagde ja til Fiskars

Interview: Der har ikke manglet jobtilbud for vinderen af Årets CIO 2020, Peter Cabello Holmberg, der tidligere på året forlod Pandora efter hans stilling blev nedlagt. Han var dog ikke i tvivl om, at den finske produktionsgigant var den rigtige virksomhed for ham.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvorfor Danmarks bedste CIO skifter til finske Fiskars
  • Hvordan jobsøgningen er gået for Peter Capello Holmberg
  • Hvilke krav vinderen af Årets CIO har haft til sit nye job
933
4:45 min
Det var ikke nogen svær beslutning for Peter Cabello Holmberg at takke ja til sit nye job som CDO hos den finske produktionsgigant Fiskars.

I januar meddelte Peter Cabello Holmberg, at han stoppede som CIO for smykkegiganten Pandora ved udgangen af februar, og har derfor været på udkig efter nyt job.

Valget faldt på finske Fiskars, hvor han begynder sin første arbejdsdag i midten af marts.

Et tilbud han fik, efter topchefen i Fiskars, Nathalie Ahlström, henvendte sig direkte til ham, fortæller Peter Cabello Holmberg til Computerworld.

"Jeg var selv med til at definere jobbet sammen med CEO'en og bestyrelsesformanden. Ambitionerne var på plads, og derfor var det ret nemt at sige ja til," siger han.

[b]Læs også: Danmarks bedste CIO, Peter Cabello, klar med nyt job efter exit fra Pandora: Bliver CDO i global kæmpe[/b]

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S