Microsoft hacket i stor skala to gange på få måneder: Er det efterhånden sikkert at bruge Microsoft-løsninger?

Microsoft har været involveret i flere hackerangreb over en kort periode. Hvad betyder det for virksomheden - og for brugerne af løsninger fra Microsoft? Vi spørger sikkerhedseksperten Leif Jensen, landechef i Eset.

Artikel top billede

(Foto: Mike Taylor CATCHLIGHT info@catchlight.co.uk / Mike Taylor)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvordan sikkerhedsekspert Leif Jensen ser på den række af hacks, der har ramt Microsoft den seneste tid.
737
3:45 min
I et verdensomspændende hack i slutningen af sidste år, fik it-kriminelle adgang til Microsofts inderste kildekode. Denne vej ind var banet via en leverandør, SolarWinds, der havde fungeret som springbræt for de kriminelle til tusindvis af virksomheder.

Og kun få måneder inde i 2021 ser Microsoft nu for anden gang på kort tid sig selv med fødderne plantet i et hackerangreb. Denne gang er tech-giganten selv springbrættet, der sender hackere afsted mod selskabets brugere.

Hvordan kan det lade sig gøre for anden gang på kort tid, at hackergrupper i stor stil kan udnytte en af verdens største teknologivirksomheder?

Ifølge sikkerhedsekspert hos sikkerhedsvirksomheden ESET, Leif Jensen, er det resultatet af en udvikling.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job