Microsofts næste Surface Laptop bliver ikke så hurtig som håbet

Microsoft næste Surface-enhed får sandsynligvis ikke adgang til AMD's nyeste CPU'er.

Artikel top billede

Når Microsoft offentliggør fjerde generation af sin Surface Laptop, bliver maskinerne næppe så hurtige som håbet.

Siden tredje generation udkom med både Intel og AMD processorer ombord, lå det i kortene, at Microsoft vil benytte sig af en ny generation af særligt AMD’s cpu’er, heriblandt den lovende Ryzen 5000 kollektion.

Til trods for forlydender om, at Ryzen 5000U processorer var på tapetet, bliver det i stedet en skræddersyet 'Surface Edition' variant af den ældre Ryzen 4000U serie, software-giganten vil diske op med, erfarer tyske Winfuture.

Ifølge netmediets kilder bliver det blandt andre en AMD Ryzen 5 4680U, der skal drive de nye maskiner frem. Disse vil blive parret med op til 16 gigabyte ram og 512 gigabyte lager.

Vælges Intel-CPU’er i stedet, vil der kunne vælge mellem en Core i5-1145G7 eller en dyrere Core i7-1185G7, med mulighed for op til 32 gigabyte ram og en hel terabytes ssd-lager.

Surface Laptop 4 vil fortsat tilbydes med to skærmstørrelser på enten 13,5 og 15 tommer. Begge modeller får ifølge mediet et relativt lille batteri på blot 49 Wh.

Microsofts næste laptop-generation forventes at debutere i april måned, mens afløseren til Surface Pro og Surface Book serien først forventes senere på året.

Læs også: Microsoft slipper ny Surface Pro tablet løs – men det bliver kun i begrænset omfang

Annonceindlæg fra Conscia

Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job