Her er Vestagers dristige 2030-plan: EU vil være først med kvantecomputere og fremstille 20 procents af klodens chips

Den europæiske union vil tage teten i udvikling af chip-teknologi og kvantecomputere.

Artikel top billede

(Foto: © EU 2016 / Lieven Creemers)

Når det gælder chip-produktion halser det europæiske kontinent langt efter det amerikanske og asiatiske – men det vil EU lave om på.

Inden udgangen af 2030 skal EU være langt mere selvstændige, når det gælder chip-produktion, mens klodens allerførste fungerende kvantecomputer skal bygges på europæisk jord inden udgangen af 2025.

Det fremgår af den teknologiske køreplan kaldet ’2030 Digital Compass’, som EU-kommissionen vil præsentere denne uge med næstformand Margrethe Vestager og industri-kommissær Thierry Breton i spidsen.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

”Vores ambitionsniveau er at, vi inden udgangen af 2025 vil have den første kvanteaccelererede computer kørende, hvilket vil brolægge vejen for at Europa bliver i spydspidsen for kvanteudregninger i 2030,” lyder det blandt andet i dokumentet.

En tredje målsætning i planen er at have 10.000 klimaneutrale faciliteter kørende i EU, mens samtlige husstande i EU skal have adgang til gigabit-forbindelser mens alle unionens befolkede områder skal have 5G-dækning.

Læs også: Datacenterindustriens 2021-nytårsforsætter

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

LINK Mobility

Support Specialist

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

KMD A/S

Compliance Officer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS