Microsofts danske it-sikkerhedsdirektør: Danskerne skal lære ikke at have så meget tillid - 'zero trust' er det bedste forsvarsværk, vi har i dag

Interview: ”Vores største problem i Danmark er, at vi er dygtige til digitalisering, men vi har helt klart ikke været dygtige nok til at implementere en it- og datasikkerhedsindsats, som bør følge med, når man digitaliserer sig, som vi gør,” siger Microsofts danske it-sikkerhedsdirektør, Ole Kjeldsen.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft/PR)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvordan Microsofts sikkerhedsdirektør i Danmark ser på 2021.
  • Læs hvorfor danskerne med nye sikkerhedsprincipper skal aflære vores grundlæggende tillidskultur.
1.099
5:30 min
”Jeg vil stadig sige, at vores største problem i Danmark er, at vi er dygtige til digitalisering, og vi er dygtige til at anvende digitale løsninger, men vi har helt klart ikke været dygtige nok til at implementere en it- og datasikkerhedsindsats, som bør følge med, når man digitaliserer sig, som vi gør.”

Sådan lyder dommen fra teknologi- og sikkerhedsdirektør hos Microsoft Danmark, Ole Kjeldsen. Problemet med vores tilgang til cybersikkerhed lige nu, er at den er så ærkedansk, at den er forældet.

Interviewet med Ole Kjeldsen fandt sted i begyndelsen af februar - altså før det spektakulære Hafnium-angreb, hvor fire Microsoft Exchange-sårbarheder er blevet udnyttet, tog fart 2. marts, hvor Microsoft gik ud og alarmerede hele verden om at patche med det samme.

Sårbarhederne har givet en kinesisk statsstøttet hackergruppe adgang til at placere ondsindede webshells, der kan fjernstyre systemer på afstand, på Exchange-brugeres servere.

Du kan læse mere om det storstilede angreb her: Har ramt tusindvis af virksomheder: Få overblikket over det store hack af Microsoft Exchange Server - det skal du gøre nu

”Man bygger en borg. Så laver man en voldgrav og opbygger nogle høje mure rundt omkring. Så er man godt beskyttet. Og sådan har man i mange år anset sikkerheden for at være tilstrækkelig.”

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics