Prøv Computerworld gratis i tre måneder - og få adgang til branchens bedste it-dækning

Fra i dag kan du prøvekøre Computerworlds stærke Premium-dækning gratis i tre måneder. Se mere om tilbuddet her.

Artikel top billede

Siden 1981 har Computerworld dækket it-Danmark.

Vi har været med fra den spæde begyndelse, hvor vi udgav it-ordbøger, der hjalp læserne med at forstå de nye teknologier, og vi er med i dag, hvor cloud computings næsten uanede muligheder er blot en internetadgang væk.

Undervejs er drømmen om, at teknologi kunne redde verden blevet nuanceret - og den mere kritiske tilgang har bredt sig til de øverste politiske niveauer.

Usikkerhederne, truslerne og mulighederne har sjældent været større.

Det er den virkelighed, der driver os på Computerworld. Og det er den virkelighed, som driver os til at ville levere branchens bedste journalistik om og omkring teknologi og teknologiens betydning for politik, erhvervsliv og samfundet.

Men god journalistik koster penge. Især i en tid hvor forretningsmodeller og støttemuligheder som mediestøtte konstant udfordres.

Prøv digital adgang gratis

En del af Computerworlds it-dækning er forbeholdt vores digitale abonnenter, der har købt adgang til det, som vi kalder Computerworld Premium.

Premium-abonnenterne får adgang til helt unikt indhold om de vigtigste it-emner lige nu.

Vi bringer hver dag her både nyheder og indsigt om emner som it-sikkerhed, it-strategier, it-forretning, cloud, ledelse og meget andet.


Flere tusinder abonnenter har allerede købt adgang. Men vi vil gerne have endnu flere til at læse med og sikre at endnu flere læsere får indsigt i teknologiernes muligheder og faldgruber.
Derfor kan du fra i dag af prøve Computerworld Premium gratis i tre måneder.

Gratis-abonnementet giver dig mulighed for at læse fem Premium-artikler efter eget valg hver måned i tre måneder.

Du kan oprette din gratis profil via dette link - helt uden kreditkort eller skjulte omkostninger

Med løsningen kan du derfor i tre måneder prøvekøre Computerworlds stærke Premium-dækning. Med mulighed for at opgradere dit abonnement til ubegrænset adgang med få klik.

Det håber jeg, at du som læser vil tage godt imod.

Lars Jacobsen
Chefredaktør, Computerworld

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Zealand – Sjællands Erhvervsakademi S/I

    Erfaren IT-projektleder med stærk teknisk indsigt

    Region Sjælland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Centerchef til Center for Applikationer i PET

    Københavnsområdet

    JP/Politikens Hus

    Klient Tekniker

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S