Prøv Computerworld gratis i tre måneder - og få adgang til branchens bedste it-dækning

Fra i dag kan du prøvekøre Computerworlds stærke Premium-dækning gratis i tre måneder. Se mere om tilbuddet her.

Artikel top billede

Siden 1981 har Computerworld dækket it-Danmark.

Vi har været med fra den spæde begyndelse, hvor vi udgav it-ordbøger, der hjalp læserne med at forstå de nye teknologier, og vi er med i dag, hvor cloud computings næsten uanede muligheder er blot en internetadgang væk.

Undervejs er drømmen om, at teknologi kunne redde verden blevet nuanceret - og den mere kritiske tilgang har bredt sig til de øverste politiske niveauer.

Usikkerhederne, truslerne og mulighederne har sjældent været større.

Det er den virkelighed, der driver os på Computerworld. Og det er den virkelighed, som driver os til at ville levere branchens bedste journalistik om og omkring teknologi og teknologiens betydning for politik, erhvervsliv og samfundet.

Men god journalistik koster penge. Især i en tid hvor forretningsmodeller og støttemuligheder som mediestøtte konstant udfordres.

Prøv digital adgang gratis

En del af Computerworlds it-dækning er forbeholdt vores digitale abonnenter, der har købt adgang til det, som vi kalder Computerworld Premium.

Premium-abonnenterne får adgang til helt unikt indhold om de vigtigste it-emner lige nu.

Vi bringer hver dag her både nyheder og indsigt om emner som it-sikkerhed, it-strategier, it-forretning, cloud, ledelse og meget andet.


Flere tusinder abonnenter har allerede købt adgang. Men vi vil gerne have endnu flere til at læse med og sikre at endnu flere læsere får indsigt i teknologiernes muligheder og faldgruber.
Derfor kan du fra i dag af prøve Computerworld Premium gratis i tre måneder.

Gratis-abonnementet giver dig mulighed for at læse fem Premium-artikler efter eget valg hver måned i tre måneder.

Du kan oprette din gratis profil via dette link - helt uden kreditkort eller skjulte omkostninger

Med løsningen kan du derfor i tre måneder prøvekøre Computerworlds stærke Premium-dækning. Med mulighed for at opgradere dit abonnement til ubegrænset adgang med få klik.

Det håber jeg, at du som læser vil tage godt imod.

Lars Jacobsen
Chefredaktør, Computerworld

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S