Prøv Computerworld gratis i tre måneder - og få adgang til branchens bedste it-dækning

Fra i dag kan du prøvekøre Computerworlds stærke Premium-dækning gratis i tre måneder. Se mere om tilbuddet her.

Artikel top billede

Siden 1981 har Computerworld dækket it-Danmark.

Vi har været med fra den spæde begyndelse, hvor vi udgav it-ordbøger, der hjalp læserne med at forstå de nye teknologier, og vi er med i dag, hvor cloud computings næsten uanede muligheder er blot en internetadgang væk.

Undervejs er drømmen om, at teknologi kunne redde verden blevet nuanceret - og den mere kritiske tilgang har bredt sig til de øverste politiske niveauer.

Usikkerhederne, truslerne og mulighederne har sjældent været større.

Det er den virkelighed, der driver os på Computerworld. Og det er den virkelighed, som driver os til at ville levere branchens bedste journalistik om og omkring teknologi og teknologiens betydning for politik, erhvervsliv og samfundet.

Men god journalistik koster penge. Især i en tid hvor forretningsmodeller og støttemuligheder som mediestøtte konstant udfordres.

Prøv digital adgang gratis

En del af Computerworlds it-dækning er forbeholdt vores digitale abonnenter, der har købt adgang til det, som vi kalder Computerworld Premium.

Premium-abonnenterne får adgang til helt unikt indhold om de vigtigste it-emner lige nu.

Vi bringer hver dag her både nyheder og indsigt om emner som it-sikkerhed, it-strategier, it-forretning, cloud, ledelse og meget andet.


Flere tusinder abonnenter har allerede købt adgang. Men vi vil gerne have endnu flere til at læse med og sikre at endnu flere læsere får indsigt i teknologiernes muligheder og faldgruber.
Derfor kan du fra i dag af prøve Computerworld Premium gratis i tre måneder.

Gratis-abonnementet giver dig mulighed for at læse fem Premium-artikler efter eget valg hver måned i tre måneder.

Du kan oprette din gratis profil via dette link - helt uden kreditkort eller skjulte omkostninger

Med løsningen kan du derfor i tre måneder prøvekøre Computerworlds stærke Premium-dækning. Med mulighed for at opgradere dit abonnement til ubegrænset adgang med få klik.

Det håber jeg, at du som læser vil tage godt imod.

Lars Jacobsen
Chefredaktør, Computerworld

Annonce

Jyske Bank

IT Category Manager

Midtjylland

Vallensbæk Kommune

Digitaliseringskonsulent til Vallensbæk Kommune

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer i Forsvarets Cyberdivision

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Midtjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job