Udfasning af arkiv i Aula skaber undren hos it-formand: “Det giver jo ingen mening”

Den omdiskuterede undervisningsplatformen Aula skal udfase arkivet fra forgængeren Skoleintra. Det har it-fællesskabet Kombi besluttet, men den beslutning vækker undren.

Artikel top billede

I løbet af de kommende måneder skal Aula have udfaset arkivet fra den tidligere platform Skoleintra.

Det betyder, at skolerne ikke længere får adgang til det gamle Skoleintra-arkiv. Det undrer man sig over hos Danmarks It- og medievejlederforening.

Det skriver fagbladet Folkeskolen.

“Den havde jeg godt nok ikke set komme. Det undrer mig meget, at man så skulle bruge så kolossalt mange resurser på den overførsel af data, der fandt sted, da Skoleintra lukkede og Aula skulle åbne. Hvorfor skulle man dog bruge alt det krudt på det dengang, når man så alligevel skal i gang med at overflytte det hele igen. Det giver jo ingen mening at skulle lave opgaven to gange - bare fordi man ikke har været forberedt godt nok,” siger Thomas Dreisig Thygesen, der er formand for foreningen til Folkeskolen.

Læs også: Kombit overvejer genudbud af Aula: Stærkt utilfreds med Netcompanys skyhøje priser for videreudvikling

Det er Kombit, der står bag beslutningen. Den skyldes at systemet er statisk og knyttet til en enkelt medarbejder.

Det er ifølge Kombit ikke muligt at give en anden medarbejder adgang, og derfor har man valgt at udfase Skoleintra-arkivet fra Aula.

Dermed skal hver enkelt kommune i gang med at beslutte, hvor meget fra det gamle Skoleintra-arkiv der skal flyttes med over i Aula, og hvad man kan undvære.

Aula kom for nyligt endnu engang i vælten, da Computerworld kunne afsløre at Kombit overvejede en anden leverandør til systemet end Netcompany. Overvejelserne startede fordi, Kombit mente Netcompany havde skruet prisen i vejret.

Den beskyldning afviste Netcompany dog over for Computerworld.

Læs mere her: Netcompany efter Kombits beskyldninger om for høje Aula-priser: Kombit får allerede rabat på drift og support

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Solution Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job