Udfasning af arkiv i Aula skaber undren hos it-formand: “Det giver jo ingen mening”

Den omdiskuterede undervisningsplatformen Aula skal udfase arkivet fra forgængeren Skoleintra. Det har it-fællesskabet Kombi besluttet, men den beslutning vækker undren.

Artikel top billede

I løbet af de kommende måneder skal Aula have udfaset arkivet fra den tidligere platform Skoleintra.

Det betyder, at skolerne ikke længere får adgang til det gamle Skoleintra-arkiv. Det undrer man sig over hos Danmarks It- og medievejlederforening.

Det skriver fagbladet Folkeskolen.

“Den havde jeg godt nok ikke set komme. Det undrer mig meget, at man så skulle bruge så kolossalt mange resurser på den overførsel af data, der fandt sted, da Skoleintra lukkede og Aula skulle åbne. Hvorfor skulle man dog bruge alt det krudt på det dengang, når man så alligevel skal i gang med at overflytte det hele igen. Det giver jo ingen mening at skulle lave opgaven to gange - bare fordi man ikke har været forberedt godt nok,” siger Thomas Dreisig Thygesen, der er formand for foreningen til Folkeskolen.

Læs også: Kombit overvejer genudbud af Aula: Stærkt utilfreds med Netcompanys skyhøje priser for videreudvikling

Det er Kombit, der står bag beslutningen. Den skyldes at systemet er statisk og knyttet til en enkelt medarbejder.

Det er ifølge Kombit ikke muligt at give en anden medarbejder adgang, og derfor har man valgt at udfase Skoleintra-arkivet fra Aula.

Dermed skal hver enkelt kommune i gang med at beslutte, hvor meget fra det gamle Skoleintra-arkiv der skal flyttes med over i Aula, og hvad man kan undvære.

Aula kom for nyligt endnu engang i vælten, da Computerworld kunne afsløre at Kombit overvejede en anden leverandør til systemet end Netcompany. Overvejelserne startede fordi, Kombit mente Netcompany havde skruet prisen i vejret.

Den beskyldning afviste Netcompany dog over for Computerworld.

Læs mere her: Netcompany efter Kombits beskyldninger om for høje Aula-priser: Kombit får allerede rabat på drift og support

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S