Morgen-briefing: Dansk software skal bidrage til satellitbaseret 5G / Google investerer 43 milliarder i nye datacentre / Facebook rydder op i ’Grupper’: Admins og mods holdes til ansvar

Morgen-briefing: Dansk software skal bidrage til satellitbaseret 5G / Google investerer 43 milliarder i nye datacentre / Facebook rydder op i ’Grupper’: Admins og mods holdes til ansvar

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Velkommen til Computerworlds morgen-briefing fredag 19. marts. Med dagens nyhedsoverblik er morgenbestyrer Niels de Boissezon.

Denne uge vil du desuden bemærke noget nyt på Computerworlds hjemmeside: Med Premium Intro er det nemlig blevet markant lettere at prøve vores Premium-univers af – uden hverken binding eller behov for at tage kreditkortet frem.

Se hvordan du kommer i gang med Premium Intro her.

Dansk software skal bidrage til satellitbaseret 5G

Den danske satellitkommunikationsvirksomhed GateHouse Satcom skal udvikle software der gør det muligt at udrulle satellitbaseret 5G-netværk.

Her skal teknologi fra landbaserede netværk anvendes i satellitter, så det er muligt at udbrede 5G-netværk over steder, hvor det landbaserede netværk via master eller kabler ikke når frem.

Selskabet har netop modtaget 1,8 millioner kroner fra den Europæiske Rumagentur, ESA samt Uddannelses- og Forskningsstyrelsen.

”Vi er utroligt glade for samarbejdet med ESA og styrelsen, hvilket er en stor anerkendelse af vores arbejde med at udvikle teknologistandarder for mobilenheder og Internet of Things-tjenester, så små satellitter fremover kan bruges til at udbrede netværk,” fortæller Per Koch, Business Development Manager hos GateHouse.

Google investerer 43 milliarder i nye datacentre

Den amerikanske søge- og annoncegigant Google vil investere syv milliarder dollar i nye kontorer og datacentre i hjemlandet USA. Det svarer til over 43 milliarder kroner.

Det skriver finansmediet Bloomberg.

Investeringerne vil spredes over flere amerikanske delstater, med den største investering på en milliard dollar i hjemstaten Californien.

Dertil bliver det til nye faciliteter i Florida, New York, DC, Nebraska, Illinois, Nevada, Texas og Virginia.

Facebook rydder op i ’Grupper’: Admins og mods holdes til ansvar

Det sociale medie Facebook sender et nyt regelsæt ud på gaden for sine ’Grupper’ for at modvirke skadelig adfærd såsom misinformation, polarisering eller hadske ytringer.

I grupper hvor medlemmer bryder retningslinjer vil Facebook gøre gruppens admins og moderatorer midlertidigt ansvarlige for at godkende opslag i gruppen. Jo oftere en gruppes medlemmer bryder retningslinjerne, jo mindre reach vil det få.

Nye medlemmer vil også blive orienteret, når de melder sig ind i gruppe, der har forbrudt sig med retningslinjerne.

Facebooks nye regler og retningslinjer kan granskes her.

HP Inc finder nyt nordisk omni-channel agentur

It-mastodonten HP Inc har fundet sit nye omni-channel agentur for Norden: Agenthuset Nordic.

Sammen vil de to virksomheder optimere både den fysiske og virtuelle shopping-oplevelse, lyder beskeden fra i en selskabsmeddelelse.

”Vi er meget tilfredse med vores nye partnerskab med HP, som for alvor bekræfter over for os, at vores mål om at dække alle faser af kunderejsen og arbejde med omnichannel-strukturen er helt rigtigt. HP er et fantastisk brand, og vi ser frem til at støtte både HP som virksomhed og hjælpe alle deres kunder - hvad enten det er online eller i butikker i hele Norden,” siger Robert Jacobsen, administrerende direktør for Agenthuset Nordic.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S