Derfor rydder BEC-boss op og forandrer hele butikken: Sløvt udviklingstempo har ramt vores kunder

BEC-topchefen Jesper Nielsen, der blandt andet har stået i spidsen for MobilePay, mener at udviklingsarbejdet har gået for langsomt hos BEC. Han vil reducere BEC's 'time to market' og mener, at selskabet kan tage ved lære af en række nye fintech-spillere.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Bliv klogere på, hvorfor Jesper Nielsen mener, at udviklingstempoet har været for langsomt hos BEC
  • Få indblik i hvilke konsekvenser det langsomme udviklingstempo har haft for selskabets kunder
  • Bliv klogere på, hvad Jesper Nielsen mener, at BEC kan lære af nye spillere på fintech-markedet.
  • Få indsigt i hvilken læring han selv har taget med fra sin tid hos Mobilepay
1.019
5:15 min
BEC har været for langsom om at udvikle nye løsninger, og derfor skal der nu skrues op for udviklingstempoet.

Det mener BEC's topchef Jesper Nielsen, der tiltrådte 1. oktober og nu gør status over de erfaringer, som han har gjort i sin første tid i selskabet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

    I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job