Fibia er klar til at investere milliard-beløb i fiberudrulning

Fiber-selskabet Fibia vil investere halvanden milliard i fiber-udrulning på Sjælland og i Østjylland.

Artikel top billede

Den danske fiber-udbyder Fibia er i det kommende år parat til at investere 1,5 milliarder danske kroner i fiberudrulning på Sjælland og i Østjylland.

Investeringen skal blandt andet være med til at sikre, at 100.000 boliger i de to områder kan blive tilbudt en fiberopfindelse inden udgangen af 2021.

”Vi har valgt at fortsætte det høje tempo, så flest muligt hurtigst muligt får adgang til fibernettet, siger administrerende direktør i Fibia,” siger Casper Holst-Christensen, der er administrerende direktør for Fibia.

Selskabet har allerede udrullet fiberkabler ude hos 293.000 hustande og erhvervsadresser i Region Sjælland, 149.000 i Region Østjylland og cirka 80.000 i hovedstadsområdet og Nordsjælland.

I løbet af de kommende to til tre år er det selskabet forventning, at man har tilbudt fiber til 99 procent af alle adresserne i Region Sjælland og Østjylland.

”Lige nu er vores fokus at få så meget volumen ind i forretningen som muligt. Vi skal populært sagt have en motorvej, hvor så mange som muligt kan køre med høj hastighed på internetforbindelse,” siger Fibia-direktøren.

Læs også: Fibia klar til at investere milliard-beløb i fiberudrulning

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S