Google lægger 150 millioner kroner i ny EU-fond til bekæmpelse af fake news

Google skyder millioner af dollar i en ny fond, der skal hjælpe i arbejdet med at bekæmpe fake news. Dette sker midt i kritikken af, at store tech-giganter ikke gør nok for at bekæmpe falsk eller vildledende information på nettet.

Artikel top billede

(Foto: Mitchell Luo)

Søgemaskinegiganten Google vil bidrage med 25 millioner dollars - over 150 millioner kroner - til en nyoprettet europæiske medie- og informationsfond, hvis formål er at bekæmpe 'fake news'.

Det meldte Google ud onsdag, skriver Reuters.

Udmeldingen kommer midt i debatten om, at tech-giganterne ikke gør nok for at afkræfte online disinformation. En debat der i høj grad er bludset op under corona-pandemien, hvor sociale platforme har flydt over med falske rygter og covid-19-relateret disinformation.

Sociale medier er blevet kritiseret for ikke at være mere proaktive i at takle problemet, mens tilsynsmyndighederne har indikeret, at de vil tage handling ved at sætte kraftige begrænsninger.

Den nye Europæiske Medie- og Informationsfond blev lanceret af Calouste Gulbenkian Foundation og Det Europæiske Universitetsinstitut i sidste uge. Fonden er indtil nu sat til at eksistere de næste fem år.

Fonden skal fremadrettet tildele forskere, faktakontrollører, almennyttige organisationer og andre offentlige interesseorienterede organer til at hjælpe i kampen mod de falske nyheder.

"Mens vi navigerede i sidste års usikkerhed og udfordringer, har det vist sig vigtigere end nogensinde for folk at få adgang til nøjagtige oplysninger og sortere fakta fra fiktion," udtalte Matt Brittin, leder af Googles EMEA Business & Operations i et blogindlæg.

European Digital Media Observatory - et projekt fra Europa-Kommissionen, der blev oprettet sidste år, og hvis medlemmer inkluderer faktakontrollører og akademiske forskere - vil evaluere og udvælge projekterne.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S