Google lægger 150 millioner kroner i ny EU-fond til bekæmpelse af fake news

Google skyder millioner af dollar i en ny fond, der skal hjælpe i arbejdet med at bekæmpe fake news. Dette sker midt i kritikken af, at store tech-giganter ikke gør nok for at bekæmpe falsk eller vildledende information på nettet.

Artikel top billede

(Foto: Mitchell Luo)

Søgemaskinegiganten Google vil bidrage med 25 millioner dollars - over 150 millioner kroner - til en nyoprettet europæiske medie- og informationsfond, hvis formål er at bekæmpe 'fake news'.

Det meldte Google ud onsdag, skriver Reuters.

Udmeldingen kommer midt i debatten om, at tech-giganterne ikke gør nok for at afkræfte online disinformation. En debat der i høj grad er bludset op under corona-pandemien, hvor sociale platforme har flydt over med falske rygter og covid-19-relateret disinformation.

Sociale medier er blevet kritiseret for ikke at være mere proaktive i at takle problemet, mens tilsynsmyndighederne har indikeret, at de vil tage handling ved at sætte kraftige begrænsninger.

Den nye Europæiske Medie- og Informationsfond blev lanceret af Calouste Gulbenkian Foundation og Det Europæiske Universitetsinstitut i sidste uge. Fonden er indtil nu sat til at eksistere de næste fem år.

Fonden skal fremadrettet tildele forskere, faktakontrollører, almennyttige organisationer og andre offentlige interesseorienterede organer til at hjælpe i kampen mod de falske nyheder.

"Mens vi navigerede i sidste års usikkerhed og udfordringer, har det vist sig vigtigere end nogensinde for folk at få adgang til nøjagtige oplysninger og sortere fakta fra fiktion," udtalte Matt Brittin, leder af Googles EMEA Business & Operations i et blogindlæg.

European Digital Media Observatory - et projekt fra Europa-Kommissionen, der blev oprettet sidste år, og hvis medlemmer inkluderer faktakontrollører og akademiske forskere - vil evaluere og udvælge projekterne.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job