Microsoft bygger spil-simulator der skal forhindre cyberangreb

Virksomheder får nu mulighed for at afprøve deres digitale forsvar mod en ny simulator for cyberangreb. Et nyt værktøj fra Microsoft vil lade en AI-model angribe virksomhedens it-forsvar.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Microsoft er klar med et nyt open source værktøj, der ved hjælp af kunstig intelligens skal forhindre cyberangreb.

Værktøjet er en hacker-simulator, der giver virksomheder mulighed for at opsætte virtuelle netværk for at se, hvordan de klarer sig imod Microsofts kunstige intelligens.

Open source programmet hedder CyberBattleSim og er udviklet af Microsoft 365 Defender Reseach-teamet.

I en blog på Microsofts hjemmeside oplyser it-giganten, at værktøjet er open source og delt på Github netop for, at it-profesionelle kan dele deres erfaringer med hinanden.

"CyberBattleSim giver mulighed for at bygge en abstrakt simulation af komplekse computersystemer, der gør det muligt at udføre cybersikkerhedsudfordringer i et læringsmiljø. Ved at dele forskningen bredt opfordrer vi sikkerhedsmiljøet til at bygge videre på vores simulerede miljø," skriver Microsoft i opslaget.

Den amerikanske it-gigant håber på, at værktøjet er et skridt i retningen af, at flere får øjnene op for det store potentiale kunstig intelligens har inden for cybersikkerhed.

"Med CyberBattleSim kradser vi kun i overfladen af, hvad vi mener er et kæmpe potentiale for mere læring inden for cybersikkerhed. Vi inviterer forskere og dataingeniører til at bygge videre på vores eksperiment. Vi er altid begejsret for at se vores arbejde udvikle sig og inspirere nye og innovative måder at tacke it-sikkerhedsproblemer."

Du kan læse mere om simulatoren i Microsofts blogpost.

Koden til programmet kan findes på https://github.com/microsoft/CyberBattleSim.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S