Microsoft bygger spil-simulator der skal forhindre cyberangreb

Virksomheder får nu mulighed for at afprøve deres digitale forsvar mod en ny simulator for cyberangreb. Et nyt værktøj fra Microsoft vil lade en AI-model angribe virksomhedens it-forsvar.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Microsoft er klar med et nyt open source værktøj, der ved hjælp af kunstig intelligens skal forhindre cyberangreb.

Værktøjet er en hacker-simulator, der giver virksomheder mulighed for at opsætte virtuelle netværk for at se, hvordan de klarer sig imod Microsofts kunstige intelligens.

Open source programmet hedder CyberBattleSim og er udviklet af Microsoft 365 Defender Reseach-teamet.

I en blog på Microsofts hjemmeside oplyser it-giganten, at værktøjet er open source og delt på Github netop for, at it-profesionelle kan dele deres erfaringer med hinanden.

"CyberBattleSim giver mulighed for at bygge en abstrakt simulation af komplekse computersystemer, der gør det muligt at udføre cybersikkerhedsudfordringer i et læringsmiljø. Ved at dele forskningen bredt opfordrer vi sikkerhedsmiljøet til at bygge videre på vores simulerede miljø," skriver Microsoft i opslaget.

Den amerikanske it-gigant håber på, at værktøjet er et skridt i retningen af, at flere får øjnene op for det store potentiale kunstig intelligens har inden for cybersikkerhed.

"Med CyberBattleSim kradser vi kun i overfladen af, hvad vi mener er et kæmpe potentiale for mere læring inden for cybersikkerhed. Vi inviterer forskere og dataingeniører til at bygge videre på vores eksperiment. Vi er altid begejsret for at se vores arbejde udvikle sig og inspirere nye og innovative måder at tacke it-sikkerhedsproblemer."

Du kan læse mere om simulatoren i Microsofts blogpost.

Koden til programmet kan findes på https://github.com/microsoft/CyberBattleSim.

Læses lige nu

    Annonce

    BEC Financial Technologies

    Development Manager for Accounting Data & Monitoring

    Region Sjælland

    Københavns Universitet

    Platform Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Sabio

    Disruption kommer til København: Ærlige AI-samtaler når Danmark

    Efter ti år i London, Madrid, Paris og Utrecht kommer Sabios AI-fokuserede program af arrangementer om kundeoplevelser, ‘Disrupt’, for første gang til Danmark.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S