Microsoft bygger spil-simulator der skal forhindre cyberangreb

Virksomheder får nu mulighed for at afprøve deres digitale forsvar mod en ny simulator for cyberangreb. Et nyt værktøj fra Microsoft vil lade en AI-model angribe virksomhedens it-forsvar.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Microsoft er klar med et nyt open source værktøj, der ved hjælp af kunstig intelligens skal forhindre cyberangreb.

Værktøjet er en hacker-simulator, der giver virksomheder mulighed for at opsætte virtuelle netværk for at se, hvordan de klarer sig imod Microsofts kunstige intelligens.

Open source programmet hedder CyberBattleSim og er udviklet af Microsoft 365 Defender Reseach-teamet.

I en blog på Microsofts hjemmeside oplyser it-giganten, at værktøjet er open source og delt på Github netop for, at it-profesionelle kan dele deres erfaringer med hinanden.

"CyberBattleSim giver mulighed for at bygge en abstrakt simulation af komplekse computersystemer, der gør det muligt at udføre cybersikkerhedsudfordringer i et læringsmiljø. Ved at dele forskningen bredt opfordrer vi sikkerhedsmiljøet til at bygge videre på vores simulerede miljø," skriver Microsoft i opslaget.

Den amerikanske it-gigant håber på, at værktøjet er et skridt i retningen af, at flere får øjnene op for det store potentiale kunstig intelligens har inden for cybersikkerhed.

"Med CyberBattleSim kradser vi kun i overfladen af, hvad vi mener er et kæmpe potentiale for mere læring inden for cybersikkerhed. Vi inviterer forskere og dataingeniører til at bygge videre på vores eksperiment. Vi er altid begejsret for at se vores arbejde udvikle sig og inspirere nye og innovative måder at tacke it-sikkerhedsproblemer."

Du kan læse mere om simulatoren i Microsofts blogpost.

Koden til programmet kan findes på https://github.com/microsoft/CyberBattleSim.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    Med myQNAPcloud One er skyen ikke længere grænsen for din digitale suverænitet

    QNAP lancerer myQNAPcloud One: Delt cloudlagring til NAS-backups og skalerbare objekter. Ét abonnement, to tjenester til dine digitale aktiver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job