Streaming: På animeret kampdruk gennem tid og rum

Sæson fem af den vanvittigt morsomme – og gennemført amoralske – animerede serie Rick and Morty får premiere til juni.

Artikel top billede

Marty McFly og Dr. Emmett Brown har en særlig plads i hjertet hos de fleste, der holder af popkultur, og de tre Back to the Future-film kan stadig ses med stor fornøjelse.

Betragtet med moderne øjne bærer de mere end 30 år gamle film imidlertid præg af en udtalt mangel på kampdruk og almindelig løsagtighed.

Det blev der så rådet bod på, da det klassiske, tidsrejsende makkerpar i 2013 fik en værdig arvtager i form af den animerede serie Rick and Morty.

Her tager den geniale, nihilistiske og gennemført alkoholiserede videnskabsmand Rick Sanchez sit evigt bekymrede barnebarn Morty med på eventyr gennem tid og rum. Der er indtil videre udkommet fire sæsoner, og 21. juni får sæson fem premiere på HBO Nordic.

Rick and Morty begyndte som parodi på Back to the Future, men har med tiden fået sit helt eget liv og en enorm fanskare verden over.

I de første fire sæsoner er det efterhånden lykkedes Rick at transmogriffe eller klone stort set samtlige medlemmer af sin konsekvent uvidende familie om til mærkværdige skabninger og for øvrigt møde talrige udgaver af sig selv. Eksempelvis spillede et større antal fascistiske Ricks en rolle i ét afsnit.

Ligeledes er det med tiden lykkedes doktoren at have kodyle tømmermænd – og kaste eftertrykkeligt op – i alle tænkelige og utænkelige dimensioner. Ofte mens han og Morty jages af rumvæsener, Cthulhu og andre let suspekte typer.

Talrige skuespillere og berømtheder har optrådt i serien; i sæson fire havde den bl.a. besøg af selveste Jesus (i form af en stand-in) samt Elon Musk (som sig selv).

Serien parodierer – ofte med stort held og betydelig indsigt – stort set alt, der kan kravle og gå af populære film og popkulturelle fænomener.

I reglen er det svært underholdende, og sæson fem af Rick and Morty vil med stor sandsynlighed være præcis lige så amoralsk, langt ude og undertiden småfilosofisk som sine forgængere.

For som Morty et sted spørger sin bedstefar:

“What about the reality we left behind?” hvortil Rick svarer:

“What about the reality where Hitler cured cancer, Morty? The answer is, don’t think about it.”

Se traileren til sæson fem her.

Første fire sæsoner kan streames på Netflix og HBO Nordic. Sæson 5 får premiere på HBIO Nordic fra 21. juni.

Læses lige nu

    Annonce

    Statens IT

    Erfaren Omada-specialist til Statens IT

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Informationssikkerhedsofficer til Akkreditering & Compliance

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub