Datatilsyn åbner sag mod Facebook efter massivt datalæk

Facebook har muligvis brudt én eller flere love efter lækket af mere end en halv milliard brugere på det sociale medie. Det mener det Irske datatilsyn, der har ansvaret for Facebook i hele EU.

Artikel top billede

Datamyndighederne i Irland mener, at datalækket fra Facebook kan føre til en sag fra tilsynet.

Derfor har det irske Datatilsyn åbnet en sag mod Facebook for det omfattende læk, der har ført til, at mere end 500 brugere fik delt deres oplysninger på nettet.

Datatilsynet i Irland er interessant, fordi GDPR-lovgivningen betyder, at sager mod virksomheder i EU kun skal behandles det sted, hvor virksomheden har hovedsæde. For Facebook er det netop Irland.

Facebook fortæller til CNBC, at selskabet vil samarbejde efter bedste evne med de irske myndigheder.

Årsagen til datalækket er et ældre sikkerhedshul i en funktion, der giver brugere mulighed for at finde venner på Facebook gennem deres telefonkontakter.

Læs også: Er du en af de 600.000 danskere, der er ramt af kæmpe Facebook-læk? Find ud af det her

"Disse funktioner er almindelige i mange apps, og vi ser frem til at forklare dem og de sikkerhedsforanstaltninger vi har," siger en talsperson fra Facebook til CNBC.

De irske myndigheder mistænker, at Facebook har brudt en eller flere love i forbindelse med datalækket.

I Danmark fik 600.000 brugere delt deres oplysninger på nettet efter datalækket. Mark Zuckerberg selv har også fået delt sine oplysninger i lækket.

Læs også: Facebook løfter sløret: Her er årsagen til at 600.000 danskere har fået deres data lækket

Du kan høre mere om konsekvenserne for det massive datalæk i Computerworlds podcast herunder.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S