Datatilsyn åbner sag mod Facebook efter massivt datalæk

Facebook har muligvis brudt én eller flere love efter lækket af mere end en halv milliard brugere på det sociale medie. Det mener det Irske datatilsyn, der har ansvaret for Facebook i hele EU.

Artikel top billede

Datamyndighederne i Irland mener, at datalækket fra Facebook kan føre til en sag fra tilsynet.

Derfor har det irske Datatilsyn åbnet en sag mod Facebook for det omfattende læk, der har ført til, at mere end 500 brugere fik delt deres oplysninger på nettet.

Datatilsynet i Irland er interessant, fordi GDPR-lovgivningen betyder, at sager mod virksomheder i EU kun skal behandles det sted, hvor virksomheden har hovedsæde. For Facebook er det netop Irland.

Facebook fortæller til CNBC, at selskabet vil samarbejde efter bedste evne med de irske myndigheder.

Årsagen til datalækket er et ældre sikkerhedshul i en funktion, der giver brugere mulighed for at finde venner på Facebook gennem deres telefonkontakter.

Læs også: Er du en af de 600.000 danskere, der er ramt af kæmpe Facebook-læk? Find ud af det her

"Disse funktioner er almindelige i mange apps, og vi ser frem til at forklare dem og de sikkerhedsforanstaltninger vi har," siger en talsperson fra Facebook til CNBC.

De irske myndigheder mistænker, at Facebook har brudt en eller flere love i forbindelse med datalækket.

I Danmark fik 600.000 brugere delt deres oplysninger på nettet efter datalækket. Mark Zuckerberg selv har også fået delt sine oplysninger i lækket.

Læs også: Facebook løfter sløret: Her er årsagen til at 600.000 danskere har fået deres data lækket

Du kan høre mere om konsekvenserne for det massive datalæk i Computerworlds podcast herunder.

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

Statens IT

ISO Informationssikkerhedskonsulenter

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems

Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Oliver Dirks-Steinmoen

Folketingets administration

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse