Datatilsyn åbner sag mod Facebook efter massivt datalæk

Facebook har muligvis brudt én eller flere love efter lækket af mere end en halv milliard brugere på det sociale medie. Det mener det Irske datatilsyn, der har ansvaret for Facebook i hele EU.

Artikel top billede

Datamyndighederne i Irland mener, at datalækket fra Facebook kan føre til en sag fra tilsynet.

Derfor har det irske Datatilsyn åbnet en sag mod Facebook for det omfattende læk, der har ført til, at mere end 500 brugere fik delt deres oplysninger på nettet.

Datatilsynet i Irland er interessant, fordi GDPR-lovgivningen betyder, at sager mod virksomheder i EU kun skal behandles det sted, hvor virksomheden har hovedsæde. For Facebook er det netop Irland.

Facebook fortæller til CNBC, at selskabet vil samarbejde efter bedste evne med de irske myndigheder.

Årsagen til datalækket er et ældre sikkerhedshul i en funktion, der giver brugere mulighed for at finde venner på Facebook gennem deres telefonkontakter.

Læs også: Er du en af de 600.000 danskere, der er ramt af kæmpe Facebook-læk? Find ud af det her

"Disse funktioner er almindelige i mange apps, og vi ser frem til at forklare dem og de sikkerhedsforanstaltninger vi har," siger en talsperson fra Facebook til CNBC.

De irske myndigheder mistænker, at Facebook har brudt en eller flere love i forbindelse med datalækket.

I Danmark fik 600.000 brugere delt deres oplysninger på nettet efter datalækket. Mark Zuckerberg selv har også fået delt sine oplysninger i lækket.

Læs også: Facebook løfter sløret: Her er årsagen til at 600.000 danskere har fået deres data lækket

Du kan høre mere om konsekvenserne for det massive datalæk i Computerworlds podcast herunder.

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job