Modtræk mod Kinas stigende dominans: EU vil udvikle 5G-standarder med Indien og andre lande

EU vil samarbejde med Indien og andre lande om udviklingen af nye standarder inden for 5G-sikkerhed. Det skal ske som et modtræk mod Kinas stigende dominans. “Vi må sammen beskytte det, der virkeligt er vigtigt,” siger Margrethe Vestager.

Artikel top billede

EU vil samarbejde med Indien om at udvikle nye sikkerheds-standarder til brug i 5G, som skal kunne anvendes internationalt.

Det sker ikke mindst på grund af stigende bekymring over Kinas dominans på området, som EU vil forsøge at tøjle ved at øge samarbejdet med demokratiske lande.

EU’s konkurrence-kommissær, Margrethe Vestager, siger ifølge Bloomberg, at EU vil samarbejde med demokratiske partnere med henblik på at etablere ‘åbne og transparente standarder,’ når det gælder sikkerheds-protokoller anvendt til 5G.

“Da vi har en systemisk konkurrent, må vi gå sammen for at beskytte det, der virkeligt er vigtigt. Den måde, som tech anvendes på, afspejler det system, som vi foretrækker, og det er demokrati,” siger hun ifølge Bloomberg.

EU og Indien skal mødes i Portugal i næste måned for at drøfte forskellige emner inden for sikkerhed og samhandel.

Mange lande i Europa har sammen med Indien og USA i de senere år forsøgt at distancere sig fra kinesiske leverandører af 5G-udstyr som Huawei og ZTE, som de frygter samarbejder for tæt med den kinesiske regering.

Indien har eksempelvis helt udelukket kinesiske 5G-selskaber i at deltage i de kommende 5G-auktioner i landet.

Margrethe Vestager siger til Bloomberg, at der er stor fokus på at bygge standarder til sikring af sikkerheden i 5G på tvæs af hele værdikæden for tiden.

Disse standarder kan eksempelvis omhandle tekniske aspekter som interface-teknologi og lignende samt metoder og processer til inddragelse af lokale leverandører og lignende.

“Etablering af standarder er en af nøglerne til at sikre et retfærdigt marked samt til at sikre hastighed, når det handler om digitalisering,” siger hun.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics