Modtræk mod Kinas stigende dominans: EU vil udvikle 5G-standarder med Indien og andre lande

EU vil samarbejde med Indien og andre lande om udviklingen af nye standarder inden for 5G-sikkerhed. Det skal ske som et modtræk mod Kinas stigende dominans. “Vi må sammen beskytte det, der virkeligt er vigtigt,” siger Margrethe Vestager.

Artikel top billede

EU vil samarbejde med Indien om at udvikle nye sikkerheds-standarder til brug i 5G, som skal kunne anvendes internationalt.

Det sker ikke mindst på grund af stigende bekymring over Kinas dominans på området, som EU vil forsøge at tøjle ved at øge samarbejdet med demokratiske lande.

EU’s konkurrence-kommissær, Margrethe Vestager, siger ifølge Bloomberg, at EU vil samarbejde med demokratiske partnere med henblik på at etablere ‘åbne og transparente standarder,’ når det gælder sikkerheds-protokoller anvendt til 5G.

“Da vi har en systemisk konkurrent, må vi gå sammen for at beskytte det, der virkeligt er vigtigt. Den måde, som tech anvendes på, afspejler det system, som vi foretrækker, og det er demokrati,” siger hun ifølge Bloomberg.

EU og Indien skal mødes i Portugal i næste måned for at drøfte forskellige emner inden for sikkerhed og samhandel.

Mange lande i Europa har sammen med Indien og USA i de senere år forsøgt at distancere sig fra kinesiske leverandører af 5G-udstyr som Huawei og ZTE, som de frygter samarbejder for tæt med den kinesiske regering.

Indien har eksempelvis helt udelukket kinesiske 5G-selskaber i at deltage i de kommende 5G-auktioner i landet.

Margrethe Vestager siger til Bloomberg, at der er stor fokus på at bygge standarder til sikring af sikkerheden i 5G på tvæs af hele værdikæden for tiden.

Disse standarder kan eksempelvis omhandle tekniske aspekter som interface-teknologi og lignende samt metoder og processer til inddragelse af lokale leverandører og lignende.

“Etablering af standarder er en af nøglerne til at sikre et retfærdigt marked samt til at sikre hastighed, når det handler om digitalisering,” siger hun.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS