Modtræk mod Kinas stigende dominans: EU vil udvikle 5G-standarder med Indien og andre lande

EU vil samarbejde med Indien og andre lande om udviklingen af nye standarder inden for 5G-sikkerhed. Det skal ske som et modtræk mod Kinas stigende dominans. “Vi må sammen beskytte det, der virkeligt er vigtigt,” siger Margrethe Vestager.

Artikel top billede

EU vil samarbejde med Indien om at udvikle nye sikkerheds-standarder til brug i 5G, som skal kunne anvendes internationalt.

Det sker ikke mindst på grund af stigende bekymring over Kinas dominans på området, som EU vil forsøge at tøjle ved at øge samarbejdet med demokratiske lande.

EU’s konkurrence-kommissær, Margrethe Vestager, siger ifølge Bloomberg, at EU vil samarbejde med demokratiske partnere med henblik på at etablere ‘åbne og transparente standarder,’ når det gælder sikkerheds-protokoller anvendt til 5G.

“Da vi har en systemisk konkurrent, må vi gå sammen for at beskytte det, der virkeligt er vigtigt. Den måde, som tech anvendes på, afspejler det system, som vi foretrækker, og det er demokrati,” siger hun ifølge Bloomberg.

EU og Indien skal mødes i Portugal i næste måned for at drøfte forskellige emner inden for sikkerhed og samhandel.

Mange lande i Europa har sammen med Indien og USA i de senere år forsøgt at distancere sig fra kinesiske leverandører af 5G-udstyr som Huawei og ZTE, som de frygter samarbejder for tæt med den kinesiske regering.

Indien har eksempelvis helt udelukket kinesiske 5G-selskaber i at deltage i de kommende 5G-auktioner i landet.

Margrethe Vestager siger til Bloomberg, at der er stor fokus på at bygge standarder til sikring af sikkerheden i 5G på tvæs af hele værdikæden for tiden.

Disse standarder kan eksempelvis omhandle tekniske aspekter som interface-teknologi og lignende samt metoder og processer til inddragelse af lokale leverandører og lignende.

“Etablering af standarder er en af nøglerne til at sikre et retfærdigt marked samt til at sikre hastighed, når det handler om digitalisering,” siger hun.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo