Modtræk mod Kinas stigende dominans: EU vil udvikle 5G-standarder med Indien og andre lande

EU vil samarbejde med Indien og andre lande om udviklingen af nye standarder inden for 5G-sikkerhed. Det skal ske som et modtræk mod Kinas stigende dominans. “Vi må sammen beskytte det, der virkeligt er vigtigt,” siger Margrethe Vestager.

Artikel top billede

EU vil samarbejde med Indien om at udvikle nye sikkerheds-standarder til brug i 5G, som skal kunne anvendes internationalt.

Det sker ikke mindst på grund af stigende bekymring over Kinas dominans på området, som EU vil forsøge at tøjle ved at øge samarbejdet med demokratiske lande.

EU’s konkurrence-kommissær, Margrethe Vestager, siger ifølge Bloomberg, at EU vil samarbejde med demokratiske partnere med henblik på at etablere ‘åbne og transparente standarder,’ når det gælder sikkerheds-protokoller anvendt til 5G.

“Da vi har en systemisk konkurrent, må vi gå sammen for at beskytte det, der virkeligt er vigtigt. Den måde, som tech anvendes på, afspejler det system, som vi foretrækker, og det er demokrati,” siger hun ifølge Bloomberg.

EU og Indien skal mødes i Portugal i næste måned for at drøfte forskellige emner inden for sikkerhed og samhandel.

Mange lande i Europa har sammen med Indien og USA i de senere år forsøgt at distancere sig fra kinesiske leverandører af 5G-udstyr som Huawei og ZTE, som de frygter samarbejder for tæt med den kinesiske regering.

Indien har eksempelvis helt udelukket kinesiske 5G-selskaber i at deltage i de kommende 5G-auktioner i landet.

Margrethe Vestager siger til Bloomberg, at der er stor fokus på at bygge standarder til sikring af sikkerheden i 5G på tvæs af hele værdikæden for tiden.

Disse standarder kan eksempelvis omhandle tekniske aspekter som interface-teknologi og lignende samt metoder og processer til inddragelse af lokale leverandører og lignende.

“Etablering af standarder er en af nøglerne til at sikre et retfærdigt marked samt til at sikre hastighed, når det handler om digitalisering,” siger hun.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S