Danske Pleo forbereder gigantisk investerinsgrunde: Vil rejse 620 millioner kroner i løbet af sommeren

Pleo vil rejse 620 millioner kroner i en ny investeringsrunde, som skal gennemføres henover sommeren.

Artikel top billede

(Foto: Pleo)

Det danske fintech-selskab Pleo planlægger at hente cirka 620 millioner kroner i en ny kapitalrunde, der skal gennemføres i løbet af sommeren.

Det oplyser selskabets stifter og administrerende Jeppe Rindom til mediet Techcrunch.

”Vi har kapital frem til 2022, men vi har i løbet af de seneste par kvartaler set et helt fantastisk momentum, og vi modtager en masse interesse. Derfor planlægger vi at gennemføre i en serie c-runde i løbet af sommeren, hvor vi vil rejse i omegnen af 100 millioner dollar,” siger han til Techcrunch.

Tredje store kapitalrunde

Betegnelsen serie c dækker over, at det er selskabets tredje store kapitalrunde.

Før den har selskabet gennemført en serie a i 2018 og en serie b i 2019, hvor selskabet rejste henholdsvis 100 og 375 millioner kroner.

Selskabets investorer tæller kapitalfonde som Seedcamp, Creandum, Kinnevik og Stripes and Founders.

Jeppe Rindom stiftede i 2013 Pleo sammen med Niccolo Perra, og de to stiftere har begge en fortid hos danske Tradeshift.

Læs også:
Har ansat 60 medarbejdere siden nytår: ”Ideen opstod 100 procent, fordi vi selv manglede det her produkt”

Dansk it-topchef smittet med corona: Sådan har Jeppe Rindoms 10 dage med den frygtede sygdom været

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S