Danske Pleo forbereder gigantisk investerinsgrunde: Vil rejse 620 millioner kroner i løbet af sommeren

Pleo vil rejse 620 millioner kroner i en ny investeringsrunde, som skal gennemføres henover sommeren.

Artikel top billede

(Foto: Pleo)

Det danske fintech-selskab Pleo planlægger at hente cirka 620 millioner kroner i en ny kapitalrunde, der skal gennemføres i løbet af sommeren.

Det oplyser selskabets stifter og administrerende Jeppe Rindom til mediet Techcrunch.

”Vi har kapital frem til 2022, men vi har i løbet af de seneste par kvartaler set et helt fantastisk momentum, og vi modtager en masse interesse. Derfor planlægger vi at gennemføre i en serie c-runde i løbet af sommeren, hvor vi vil rejse i omegnen af 100 millioner dollar,” siger han til Techcrunch.

Tredje store kapitalrunde

Betegnelsen serie c dækker over, at det er selskabets tredje store kapitalrunde.

Før den har selskabet gennemført en serie a i 2018 og en serie b i 2019, hvor selskabet rejste henholdsvis 100 og 375 millioner kroner.

Selskabets investorer tæller kapitalfonde som Seedcamp, Creandum, Kinnevik og Stripes and Founders.

Jeppe Rindom stiftede i 2013 Pleo sammen med Niccolo Perra, og de to stiftere har begge en fortid hos danske Tradeshift.

Læs også:
Har ansat 60 medarbejdere siden nytår: ”Ideen opstod 100 procent, fordi vi selv manglede det her produkt”

Dansk it-topchef smittet med corona: Sådan har Jeppe Rindoms 10 dage med den frygtede sygdom været

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks