Danske Pleo forbereder gigantisk investerinsgrunde: Vil rejse 620 millioner kroner i løbet af sommeren

Pleo vil rejse 620 millioner kroner i en ny investeringsrunde, som skal gennemføres henover sommeren.

Artikel top billede

(Foto: Pleo)

Det danske fintech-selskab Pleo planlægger at hente cirka 620 millioner kroner i en ny kapitalrunde, der skal gennemføres i løbet af sommeren.

Det oplyser selskabets stifter og administrerende Jeppe Rindom til mediet Techcrunch.

”Vi har kapital frem til 2022, men vi har i løbet af de seneste par kvartaler set et helt fantastisk momentum, og vi modtager en masse interesse. Derfor planlægger vi at gennemføre i en serie c-runde i løbet af sommeren, hvor vi vil rejse i omegnen af 100 millioner dollar,” siger han til Techcrunch.

Tredje store kapitalrunde

Betegnelsen serie c dækker over, at det er selskabets tredje store kapitalrunde.

Før den har selskabet gennemført en serie a i 2018 og en serie b i 2019, hvor selskabet rejste henholdsvis 100 og 375 millioner kroner.

Selskabets investorer tæller kapitalfonde som Seedcamp, Creandum, Kinnevik og Stripes and Founders.

Jeppe Rindom stiftede i 2013 Pleo sammen med Niccolo Perra, og de to stiftere har begge en fortid hos danske Tradeshift.

Læs også:
Har ansat 60 medarbejdere siden nytår: ”Ideen opstod 100 procent, fordi vi selv manglede det her produkt”

Dansk it-topchef smittet med corona: Sådan har Jeppe Rindoms 10 dage med den frygtede sygdom været

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics