Elon Musk får lov at købe Tesla-aktier til udsalgspris

Elon Musk har gennem en bonusaftale fået muligheden for at købe over 16 millioner aktier i Tesla - til kun 70 dollar stykket.

Artikel top billede

(Foto: Websummit, CC BY 2.0 / Image by Dan Taylor)

Elon Musk får lov at købe i alt 16,8 millioner aktier i Tesla til en pris på kun 70 dollar stykket - 429,31 danske kroner. For os andre dødelige koster samme aktie over 700 dollar stykket på Nasdaq.

Den nye mængde aktier, som Musk - der i forvejen er en af verdens rigeste mænd - har fået til udsalgspris har en samlet værdi på 11 milliarder dollar.

Det skriver Reuters.

Slagtilbuddet har Tesla-grundlæggeren sikret sig gennem en bonusaftale med sin egen virksomhed. Musk får ikke løn for sit virke i Tesla. Til gengæld har milliardøren 12 muligheder for at blive aflønnet.

Bonusaftalen består nemlig af 12 trin, som hver indebærer en finansiel målsætning, som skal nås, hvis Musk vil trække penge ud af virksomheden.

Hvert trin giver Musk 8,4 millioner aktieoptioner til en pris på, ja, 70 dollar stykket.

Den USA-baserede sydafrikaner er netop nået til trin fem og seks på løn-stigen, for at levere en omsætning på 10,39 milliarder dollar og et driftsresultat på 1,84 milliarder dollar indenfor de første tre måneder af 2021.

Læses lige nu

    Statens IT

    Kubernetes specialister (junior-mid level)

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner - Manufacturing (M&LS)

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til WAN, Routing og Switching

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksspecialist med indsigt i C2 systemer til opbygningen af Forsvarets anti-drone-program

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S