Elon Musk får lov at købe Tesla-aktier til udsalgspris

Elon Musk har gennem en bonusaftale fået muligheden for at købe over 16 millioner aktier i Tesla - til kun 70 dollar stykket.

Artikel top billede

(Foto: Websummit, CC BY 2.0 / Image by Dan Taylor)

Elon Musk får lov at købe i alt 16,8 millioner aktier i Tesla til en pris på kun 70 dollar stykket - 429,31 danske kroner. For os andre dødelige koster samme aktie over 700 dollar stykket på Nasdaq.

Den nye mængde aktier, som Musk - der i forvejen er en af verdens rigeste mænd - har fået til udsalgspris har en samlet værdi på 11 milliarder dollar.

Det skriver Reuters.

Slagtilbuddet har Tesla-grundlæggeren sikret sig gennem en bonusaftale med sin egen virksomhed. Musk får ikke løn for sit virke i Tesla. Til gengæld har milliardøren 12 muligheder for at blive aflønnet.

Bonusaftalen består nemlig af 12 trin, som hver indebærer en finansiel målsætning, som skal nås, hvis Musk vil trække penge ud af virksomheden.

Hvert trin giver Musk 8,4 millioner aktieoptioner til en pris på, ja, 70 dollar stykket.

Den USA-baserede sydafrikaner er netop nået til trin fem og seks på løn-stigen, for at levere en omsætning på 10,39 milliarder dollar og et driftsresultat på 1,84 milliarder dollar indenfor de første tre måneder af 2021.

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse