Datatilsyn truer kommentar-tjenesten Disqus med kæmpebøde: Krav på 25 millioner norske kroner

Den amerikanske kommentar-tjeneste Disqus rammes af millionkrav fra de norske myndigheder for persondatabrud.

Artikel top billede

(Foto: Sora Shimazaki)

Det norske tilsynsmyndighed på it-området, Datatilsynet, varsler denne uge om et bødekrav på 25 millioner norske kroner til den amerikanske kommentar-tjeneste Disqus.

Det svarer til 18,6 millioner danske kroner.

Den høje bødetakst begrundes med, at der er tale om et ’alvorligt brud’, hvor flere hundrede tusinde nordmænd er blevet profileret og sporet mens persondata er blevet delt på tværs af syv populære hjemmesider Norge heriblandt tv2.no, adressa.no, nrk.no og p3.no.

”Vi konstaterer at Disqus har tracket, profileret og delt personoplysninger om personer i Norge, når de besøgte disse syv hjemmesider med Disqus kommentar-løsningen i perioden mellem maj 2018 og december 2019. Vores foreløbige konklusion er, at det er sket i strid med persondataforordningens krav til ansvarlighed, retsprincipper samt information til brugerne,” fortæller det norske datatilsyns direktør Bjørn Erik Thon på mynedighedens hjemmeside.

Bøden er endnu ikke endeligt vedtaget af myndigheden, som har givet tjenesten en indsigelsesfrist den 31. maj 2021.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

TV2

Android App Developer til TV 2

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger erfaren leder til at motivere og lede vores IT-supportere i Hvidovre

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job