Datatilsyn truer kommentar-tjenesten Disqus med kæmpebøde: Krav på 25 millioner norske kroner

Den amerikanske kommentar-tjeneste Disqus rammes af millionkrav fra de norske myndigheder for persondatabrud.

Artikel top billede

(Foto: Sora Shimazaki)

Det norske tilsynsmyndighed på it-området, Datatilsynet, varsler denne uge om et bødekrav på 25 millioner norske kroner til den amerikanske kommentar-tjeneste Disqus.

Det svarer til 18,6 millioner danske kroner.

Den høje bødetakst begrundes med, at der er tale om et ’alvorligt brud’, hvor flere hundrede tusinde nordmænd er blevet profileret og sporet mens persondata er blevet delt på tværs af syv populære hjemmesider Norge heriblandt tv2.no, adressa.no, nrk.no og p3.no.

”Vi konstaterer at Disqus har tracket, profileret og delt personoplysninger om personer i Norge, når de besøgte disse syv hjemmesider med Disqus kommentar-løsningen i perioden mellem maj 2018 og december 2019. Vores foreløbige konklusion er, at det er sket i strid med persondataforordningens krav til ansvarlighed, retsprincipper samt information til brugerne,” fortæller det norske datatilsyns direktør Bjørn Erik Thon på mynedighedens hjemmeside.

Bøden er endnu ikke endeligt vedtaget af myndigheden, som har givet tjenesten en indsigelsesfrist den 31. maj 2021.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Erfaren databasespecialist

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    SAP-arkitekt

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S