Glem Tesla for en stund: Polestar 2 har det, der skal til for at blive danskernes elbils-favorit

Volvos søstermærke Polestar er ny i trafikken – men det afholder ikke selskabet fra at fremstille en eminent bil med Polestar 2.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Et indblik i hvorfor ukendte Polestar kan blande sig med de bedste
  • Computerworlds dom over den rappe og lækre elbil
1.857
9:30 min
Tesla mig her og Tesla mig der.

Hver gang snakken falder på elbiler, bilers fremtid og fremtiden for personlig transport, bliver Elon Musks elbilsselskab nævnt.

Selv når etablerede, eller mindre etablerede bilproducenter, slipper nye elbiler bliver de framet som enten Tesla-udfordrer eller endda Tesla-killer, hvis de ikke er helt ringe endda.

Men i dag har jeg haft lejlighed til at se på en bil, som er alt det, en Tesla ikke er.

Den hedder Polestar 2, den har nordiske rødder, over 400 elektriske heste samt meget af det, som der skal til for at henrykke den danske bilkøber: Praktiske dyder og valuta for pengene.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect