Glem Tesla for en stund: Polestar 2 har det, der skal til for at blive danskernes elbils-favorit

Volvos søstermærke Polestar er ny i trafikken – men det afholder ikke selskabet fra at fremstille en eminent bil med Polestar 2.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Et indblik i hvorfor ukendte Polestar kan blande sig med de bedste
  • Computerworlds dom over den rappe og lækre elbil
1.857
9:30 min
Tesla mig her og Tesla mig der.

Hver gang snakken falder på elbiler, bilers fremtid og fremtiden for personlig transport, bliver Elon Musks elbilsselskab nævnt.

Selv når etablerede, eller mindre etablerede bilproducenter, slipper nye elbiler bliver de framet som enten Tesla-udfordrer eller endda Tesla-killer, hvis de ikke er helt ringe endda.

Men i dag har jeg haft lejlighed til at se på en bil, som er alt det, en Tesla ikke er.

Den hedder Polestar 2, den har nordiske rødder, over 400 elektriske heste samt meget af det, som der skal til for at henrykke den danske bilkøber: Praktiske dyder og valuta for pengene.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Cornerstones

    Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

    Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse